Összeomlott a Hummer-üzlet, a GM leállítja a termelést
Az amerikai General Motors (GM) szerdán váratlanul bejelentette: nem jöhet létre a Hummer autógyár kínai eladása, és leállítják a terepjáró gyártását.
A GM tavaly októberben írta alá az adásvételi szerződést arról, hogy a márka kínai kézbe kerül, a Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery nevű vállalat veszi meg. Az akkor kiszivárgott információk szerint a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő, tavaly nyáron csődvédelmet kért GM nagyjából 150 millió dollárért adta el szabadidős terepjárókat gyártó részlegét. "Csalódottak vagyunk, hogy a szerződés a Tengzhonggal nem jöhetett létre" - közölte szerdán John Smith, a detroiti cég alelnöke. Az amerikai autógyár nem közölte a szerződés meghiúsulásának okát. A The New York Times azonban egy jól értesült forrásra hivatkozva arról írt, hogy a kínai kormány nem járult hozzá az üzlethez. Peking állítólag nem engedélyezte, hogy a Szecsuán tartományban működő kínai cég megvásárolja az amerikai márkát.
A GM közölte: együttműködik a márkakereskedésekkel, az alkalmazottakkal és a beszállítókkal, hogy a bezárás fegyelmezett, felelősségteljes módon menjen végbe, és továbbra is biztosítja a szervízt és az alkatrész-ellátást a garanciális autók részére. Világszerte mintegy 400 Hummer márkakereskedés működik. A kútba esett szerződés szerint a kínai vásárlók - a Tengzhong cég 80, míg egy hongkongi befektető 20 százalékos tulajdonrészt szerzett volna - a Hummer amerikai kereskedői hálózatát is megvették volna.
A Hummer eladási ügyletének elhúzódása kapcsán a cég kínai képviseletének vezetője néhány hete a detroiti autószalonon úgy nyilatkozott: a probléma az, hogy a vevő nem számít autógyártónak Kínában, "ahol igen szigorúan szabályozzák a belépést ebbe a kulcsfontosságú iparágba". A Tengzhong profiljáról a The Wall Street Journal korábban azt írta, hogy szinte mindent előállít az építkezési gépektől kezdve a billenős járműveken át az autópálya- és hídelemekig. A GM - amely a legnagyobb amerikai autógyár - kénytelen leállítani egy másik márkája, a Saturn gyártását is, miután az eladási kísérlet kudarcba fulladt, és felszámolja a Pontiacot is, jóllehet azt meg sem próbálta értékesíteni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.