Beruházások a Mavirnál 60-70 milliárd forintért
Az évtized közepéig 60-70 milliárd forint beruházást valósít meg a Mavir a villamosenergia-hálózatán és a rendszerirányításban, ami része a 2020-ig szóló 107 milliárd forint értékű programnak – jelentette be Tari Gábor, a Mavir vezérigazgatója.
A hálózat fejlesztésére az ország villamosenergia-ellátásának biztonsága érdekében törvény kötelezi a Mavirt. A hálózatfejlesztési tervet a hatóság, a Magyar Energia Hivatal hagyja jóvá. A Mavirnak kétévente frissítenie kell a tervet. Az idén, a korábbi évekhez hasonlóan mintegy 20 milliárd forintot fordít a Mavir beruházásra, felújításra.
Az idén nyáron fejezi be a társaság az E.ON gönyűi erőművéhez szükséges új alállomás és távvezeték építését. Az erőmű ugyan csak egy fél évvel később kezdi meg a termelést, de a próbaüzemhez a hálózatra már szükség lesz. A mintegy 15 kilométer hosszú vezeték és az alállomás összesen mintegy 5,5 milliárd forintba kerül. Ezt az E.ON megfizeti a Mavirnak, de ez a költség nem a Mavir tarifájában jelenik meg. Természetesen az E.ON az erőmű beruházásának költségét érvényesíti a megtermelt áram árában.
Már folyik a Százhalombatta-Oroszlány-Győr 220 kilovoltos távvezeték átépítése 400 kilovoltosra, ami Budapest, Tatabánya és Győr térségének ellátásbiztonságát növeli majd. Ennek egy részén, a Martonvásár-Bicske szakaszon dolgoznak, és erre mintegy nyolcmilliárd forintot költenek. A teljes beruházás itt 2011-2012-re fejeződik be.
Az új horvátországi összeköttetést jelentő Pécs-Ernestinovo vezeték építését 2008 végén kezdték meg, és várhatóan az első félévben üzembe helyezik. A mintegy öt milliárd forint értékű beruházásnak már csak kisebb része, mintegy félmilliárd forint értékű van hátra. Ez a vezeték Pécs térségében az ellátás biztonságát növeli, és bővíti a kereskedelmi kapacitásokat.
Szintén a biztonságot növeli majd az Albertirsa-Martonvásár között húzódó távvezeték 40 kilométer hosszú szakaszának két rendszerűvé bővítése. Ennek összköltsége eléri a 6,5-7 milliárd forintot, amiből 1,5 milliárd jut a 2010. évre. Az idei munkák között négy alállomás tervezett bővítése közül kettő szerepel. A jelenleg 220 kilovoltos alállomásokat 400 kilovoltosra növelik egyenként mintegy kétmilliárd forint költséggel.
Az idei felújítások a 15 éves felújítási program utolsó "simításait" jelentik. A következő években az informatikai, távközlési és a rendszert védő berendezések egyes elemeinek cseréjére lehet szüksége.
A középtávú programban jelentős ráfordítást jelent még az informatikai fejlesztés. A meglévő szoftver megújítása mellett az egyre növekvő igények, és a növekvő publikációs kötelezettségek a bővítést is szükségessé teszik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.