2010. február. 15. 06:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 15. 10:10 Gazdaság

Nehéz hét előtt: újabb nagy összeomlástól rettegnek a részvénypiacok

Megint nehéz hét vár az európai és az amerikai tőzsdékre, a „görög dráma” kibontakozása közben. Sokan attól tartanak, hogy a zűrzavar a Lehman Brothers csődjéhez hasonlóan újra a mélybe rántja a piacokat.

A New York-i piacok zárva lesznek hétfőn országos ünnepnap miatt, de az európai értéktőzsdék nem kapnak pihenőt: izgatottan figyelhetik, mit végeznek az euróövezeti pénzügyminiszterek hétfőn, majd szélesebb körben az EU-pénzügyminiszterek kedden Görögország ügyében.

Elemzők szerint a befektetők arra kíváncsiak, hogy a görög megoldás, bármi lesz is az – kölcsön vagy csak nagyobb figyelem, vagy bármi más –, mit üzen a hasonló problémák kezelését illetően a világnak, azaz mire lehet számítani Portugália, Spanyolország, Olaszország, Írország és ki tudja még, hány ország adósságproblémái körül.

A piacok idegesen várnak: a mostani helyzetet számos elemző a Lehman Brothers befektetési bank 2008 őszi csődjéhez hasonlítja, amely dugóhúzóba szédítette a világpiacot, és utána nem volt menekvés: minden nagy bankot meg kellett menteni állami pénzzel. Ha nem lesz hitelt érdemlő, megnyugtató egyetértés Európában Görögország ügyében – mint ahogy a Lehman Brotherst is kihagyták a bankmentésből –, akkor nem lehet tudni, meddig terjednek majd a rengéshullámok azok között az országok között, amelyeknek kormányai költekezéssel próbálták kivásárolni magukat a gazdasági világválságból.

Az Egyesült Államok államháztartási hiánya is 10 százalék körül van, ezért a nemzetközi tartalékvaluta, a dollár ma éppolyan "biztos menedék", mint Pearl Harbor volt 1941-ben – mondják némi éllel New York-i befektetési szakemberek.

Miután Németország és az euróövezet gazdasági kilábalása a tavalyi utolsó negyedévben váratlanul megtorpant – amint az EU statisztikai hivatala a múlt hét végén közölte –, a most következő héten a makrogazdasági adatokra is érzékenyen fülelni fognak a piacokon. Szerdán várhatók a legújabb lakásépítési és ipari termelési adatok az Egyesült Államokból.

A múlt héten a New York-i értéktőzsde irányadó mutatója, a Dow Jones ipari átlag és az S&P 500-as gyűjtőmutató közel 1 százalékot nyert, a Nasdaq piac összetett mutatója 2 százalékkal javult. Mindazonáltal valamennyien több mint 3 százalékkal alacsonyabban vannak, mint tavaly év végén, és még messzebb a január közepén elért, 15 havi csúcsoktól. A nagyobb nyugat-európai piacok fő mutatói 5-8 százalékkal maradnak el a tavaly év végi értéküktől.

És ha mindez nem lenne elég, akkor arra is lehet emlékezni, hogy a múlt héten Ben Bernanke Fed-elnök ismét figyelmeztetett mindenkit, hogy a rendkívül engedékeny és likviditásnövelő pénzügypolitika nem tarthat örökké, a világgazdaság reménységévé előlépett Kínában a központi bank pedig, szintén a múlt héten, idén már másodszor emelte a kereskedelmi bankok kötelező tartalékolását, megelőzendő a gazdaság túlhevülését.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.