Lendületbe jött a magyar ipar
Tavaly decemberben végre magához tért a magyar ipar: a 2009-es drasztikus csökkenés után már 1 százalékos növekedést mértek a statisztikusok.
Tavaly novemberben még 6,8 százalékkal csökkent a magyar ipar termelése az egy évvel korábbi szinthez képest, 2009 decemberében − az előzetes adatok szerint − már 1 százalékos növekedést mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Tavaly az év egészében az ipari termelés volumene 17,7 százalékkal volt alacsonyabb a 2008-as eredményhez képest, ami több éves mélypontot jelentett. Hasonló arányú visszaesést a KSH 1991-ben regisztrált – ez 18,4 százalék volt –, utoljára pedig 1992-ben volt éves szinten csökkenés, akkor 9,7 százalékos. Az ipari export is jelentősen − 18,7 százalékkal − csökkent 2009-ben a kereslet drasztikus visszaesése miatt, decemberben viszont 5,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2009 decemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva először emelkedett, 3,1 százalékkal. Az év utolsó hónapjában az energiaipar − villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás − kibocsátása 3,4 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakinál. A feldolgozóiparban a termelés több mint egyötödét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 18,6 százalékkal nagyobb volt a 2008. decemberinél. Ezen belül a legnagyobb növekedést az elektronikai fogyasztási cikkek gyártásának alágazatában regisztráltak a statisztikusok.
A feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát képviselő járműgyártás kibocsátása 9,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét. Az alkatrészgyártás számottevő bővülése, illetve a közútigépjármű-gyártás előző havihoz képest kisebb mértékű csökkenése eredményezte. A harmadik legnagyobb súlyú alágazat, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 2,7 százalékkal nőtt. Számottevően bővült a volumen a vegyiparban (21,7 százalék), valamint a gyógyszer-gyártásában (17,4 százalék), főként az értékesítés kedvező alakulása miatt.
A múlt év egészében az ipar nemzetgazdasági ágazatai közül a bányászat termelése 11,3 százalékkal csökkent. Az energiaipar hasonló mértékben, 11 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, elsősorban − a gazdasági válsággal összefüggően - lecsökkent energiaigény miatt. A feldolgozóipari termelés volumene 2009 egészét tekintve 18,4 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél. Tavaly a feldolgozóiparban csupán az úgynevezett egyéb feldolgozóiparban volt 1,6 százalékos termelésbővülés. A három legnagyobb súlyú alág közül a leginkább a járműgyártás kibocsátása esett vissza, közel 30 százalékkal; a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása ennél kisebb mértékben, 14,6 százalékkal csökkent. Az év folyamán az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás éves szintű, 2,1 százalékos volumencsökkenése egyenletesebb teljesítményt takar.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.