OTP Bank: téves tőzsdei ajánlat, vannak következmények
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a tiltott piacbefolyásolásra vonatkozó jogszabályok megsértése miatt tízmillió forint bírságot rótt ki az OTP Bankra. Az OTP Bank ugyanis a BÉT-en a január 20-i kereskedés záró szakaszában a Mol törzsrészvényekre 17 ezer forinton 100 ezer darabra szóló eladási ajánlatot regisztrált, amit a záró szakaszban vissza is vont. Az OTP Bank tudomásul veszi a felügyelet piacfelügyeleti eljárásban hozott határozatát.
A bank ajánlatot regisztráló munkatársa a helyszíni vizsgálat során „véletlen elütésként” írta le a rögzített ajánlatot, mint elmondta, ezer darabos eladást akart bevinni a rendszerbe. Ám az ajánlat több mint két percen keresztül látható volt a piac szereplői számára, s befektetési döntéseik meghozatalakor befolyásolta értékítéletüket a valós keresleti-kínálati viszonyokról és a várhatóan kialakuló egyensúlyi záróárról.
A felügyelet megítélése szerint a vizsgált, az utolsó üzletkötés árfolyamánál mintegy 10 százalékkal alacsonyabb értéken regisztrált tőzsdei ajánlat – különösen kiemelkedő darabszáma, valamint az ajánlat beadása és visszavonása között eltelt időtartam miatt – a piaci szereplők számára jelentősen észlelhető volt.
A PSZÁF a bírság összegét a cselekmény tőkepiaci súlyának és hatásának, az eset összes körülményének együttes mérlegelésével a bírságtétel minimumértékéhez közeli tartományban határozta meg. A felügyelet határozata szerint a szankció alkalmazásával biztosítottnak látja, hogy az OTP Bank jövőbeni tőkepiaci tevékenysége során fokozott figyelmet fordít a piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó szabályok és elvek teljes körű érvényesítésére.
Az OTP Bank tudomásul veszi a felügyelet piacfelügyeleti eljárásban hozott határozatát. Annak érdekében, hogy az ilyen típusú emberi mulasztások a jövőben megelőzhetőek legyenek, az OTP ajánlásokat fogalmazott meg a BÉT kereskedési rendszerébe épített kontrollok továbbfejlesztéséről, ezzel egyidejűleg megvizsgálja saját rendszerének továbbfejlesztési lehetőségeit is – közölte a pénzintézet. Hangsúlyozta: a bank eddig is elkötelezett volt a piacbefolyásolás elleni küzdelemben, ehhez megfelelő belső eljárásokkal és kontrollokkal rendelkezik, amelyeket a felügyelet is több esetben vizsgált és intézkedést igénylő hiányosságot nem tárt fel.
A nyilvánosságra hozott felügyeleti határozat indoklása is tartalmazza, hogy a felügyeleti intézkedésre okot adó téves ajánlat bevitelére nem szándékosan, hanem egyértelműen ügyintézői figyelmetlenség miatt került sor – emlékeztet az OTP. A felügyelet megítélése szerint azonban a mintegy kétperces, rövid időszak is alkalmas volt arra, hogy a tévesen rögzített, majd visszavont ajánlat a piac számára félrevezető lehessen. Az utóbbiakkal összefüggésben a bank haladéktalanul megtette a szükséges intézkedéseket – közölte a hitelintézet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.