Magyarország jövőre beléphet az ERM-2-be
Magyarország akár jövőre tagja lehet az euróövezeti csatlakozás előtt kötelező ERM-2 árfolyamrendszernek, és arra is van esély, hogy a többi térségi EU-tagállam előtt vezesse be a közös valutát - áll az egyik vezető londoni befektetési ház keddi előrejelzésében. Ez utóbbi prognózis - jóllehet nem tekinthető konszenzusosnak - már nem először hangzik el a Cityben.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlege - elismerve, hogy ez "könnyelműségnek tűnhet" - arra vállalkozott, hogy vázlatos előrejelzéseket adjon az európai és környező felzárkózó térség következő évtizedére. Ennek egyik kiemelt pontja, hogy a cég nem zárja ki a jövő évi magyar ERM-2-csatlakozást és a többi tagjelöltet megelőző magyar euróbelépést.
A BoA-ML londoni elemzői szerint azoknak a befektetőknek a zömét, akikkel a cég kapcsolatban van, "meglepte" a Magyarországon végrehajtott költségvetési konszolidáció mértéke. A ház azt jósolja, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez. A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint Csehország, Lengyelország és Románia várhatóan ennél később lehet tagja a valutauniónak, "miután rendbe szedték költségvetésüket".
A BoA-ML londoni részlege már egy minapi elemzésében is méltatta a magyar államháztartási erőfeszítéseket. A ház szakértői a hónap közepén kiadott előző értékelésükben azt írták: Magyarország minden idők egyik legnagyobb költségvetési kiigazítását hajtotta végre a felzárkózó térség történetében, és ennek révén államháztartási pozíciója a legerősebbek között van az egész világon.
Más nagy londoni házak korábbi elemzéseiben is szerepelt az a prognózis, hogy Magyarország kerülhet be elsőként az euróövezetbe a térségi tagjelöltek közül. A JP Morgan bankcsoport néhány hete kiadott londoni elemzésében azt írta: a magyar kormány által elkezdett szerkezeti reformok a cég szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be a közös valutát, mint Lengyelország és Csehország.
A ház szerint a magyarországi államháztartási konszolidáció lehet a legjobb követendő példa a súlyos adósság- és hiányproblémákkal küszködő, a hitelminősítők által nemrégiben többször is visszaminősített, euróövezeti tag Görögország számára is. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési korrekcióját hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - írták a JP Morgan londoni elemzői.
Más citybeli elemzők azonban nincsenek meggyőződve arról, hogy Magyarország megelőzheti a térségi tagjelölteket az eurócsatlakozással. A Goldman Sachs londoni elemző és befektetési részlegének nemrégiben kiadott felzárkózó piaci helyzetértékelése szerint a pénzügyi válság visszavetette a közép-kelet-európai EU-tagállamok euróövezeti csatlakozási menetrendjét, és jóllehet az országcsoport a megingás után visszatér a konvergencia-pályára, 2015 előtt most már nem valószínű csatlakozásuk a valutaunióhoz.
A GS londoni szakértői Magyarország euróövezeti csatlakozását 2015-2016-ra jósolták, arra a véleményükre hivatkozva, hogy a magyar államadósság-ráta visszacsökkentése a 60 százalékos felső maastrichti tűréshatárra éveket vesz igénybe.
Az HSBC bankcsoport londoni részlege Magyarországról kiadott minapi költségvetési elemzésében azt valószínűsítette, hogy Magyarország - jóllehet ez nem előírás - csak az EU túlzottdeficit-eljárásának lezárulta után, potenciálisan 2012-2013-ban lép be az ERM-2-be. Az HSBC ennek alapján 2014-2015-re tette a magyar euróövezeti csatlakozás valószínű legkorábbi időpontját.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.