2010. január. 18. 13:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 18. 14:00 Gazdaság

Mire jó a TKM a befektetéshez kötött életbiztosításoknál?

Megnőhet a hosszabb futamidejű, befektetésekhez kötött (unit linked) életbiztosítások iránti kereslet, mivel ezek teljes költség mutatója (TKM), amelyet január elejétől közöl a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) honlapján, a hosszabb futamidőre alacsonyabb, mint a rövidebbre –állítja az Aviva biztosító.

A biztosítók még múlt évben határozták el, hogy az unit linked termékeiknél közzéteszik ezek költségeit. A TKM azt mutatja meg, hogy mekkora hozamot kell elérnie a biztosítónak ahhoz, hogy a biztosított a pénzénél maradjon.

A közleményben ismertetett példában a 3 százalékos TKM mellett elért 5 százalék hozam alapján a biztosított befektetése 2 százalékkal nő, s ha a hozam csak 1 százalék, akkor a biztosítási befektetésén 2 százalékot veszít, hiszen a biztosító mindenképpen levon tőle 3 százalékot.

A biztosítók által kidolgozott TKM egy 35 éves férfi életbiztosításának költségeit mutatja. Az egyszeri díjas unit linked biztosításoknál 5, 10 és 20 évre, míg a folyamatos díjasokra 10, 15, és 20 évre kell elvégezni a számítást. Az előbbieknél 1 millió 287 ezer forint a számítás alapja, míg a folyamatos díjasoknál évi 232 ezer forint befizetést kell alapul venni.

A MABISZ honlapján található táblázat futamidőnként adja meg a TKM-et, az alapadatok szerint elvégezve a számítást. Minden futamidőnél tól-ig szerepel a teljes költség mutató, az alapkezelési díjaktól, a biztosítási módozatokba beépített kockázatoktól, illetve a kezdeti díjaktól függően. A futamidő növekedésével a költségmutató csökken.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

zöldhasú
Hirdetés