2009. december. 16. 17:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 16. 18:13 Gazdaság

Görögország nehezítheti az euróvárományosok helyzetét

Görögország költségvetési és adósságproblémái megnehezíthetik az euróövezeti tagjelölt országok, köztük Magyarország helyzetét is a valutauniós csatlakozás szempontjából - áll az egyik vezető londoni befektetési bankcsoport új elemzésében.

A Barclays Capital "A feltörekvő Európa görögtűz alatt" című, szerdán nyilvánosságra hozott helyzetértékelésében azt írja: a Görögországgal kapcsolatos problémák különösen Észtországnak jöttek nagyon rosszkor, tekintettel arra, hogy a balti köztársaság már 2011-ben csatlakozni szeretne az euróövezethez. A cég szerint azonban valószínűleg Magyarország magas adósságára is "megint ráirányul majd a figyelem".

A Barclays Capital londoni elemzői szerint Görögország most már erőteljes példaként szolgálhat a szkeptikusoknak - különösen a valutauniós jegybankon (EKB) belül -, akik az euróövezet bővítésének halasztását pártolnák. Ez a tábor most erősebb helyzetben lesz azokkal szemben, akik politikai meggondolásból hajlamosak lennének kedvező módon elbírálni például Észtország felvételi kérelmét - vélekednek a Barclays Capital szakértői.

Ha Észtország teljesíti is a maastrichti csatlakozási feltételeket, az észt gazdaság mély recessziója és a még hátralévő egyensúlyjavító lépések szükségessége fenntarthatósági kérdéseket vet fel - áll az elemzésben.

Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor Görögország költségvetési és adóssághelyzete most már a kelet- közép-európai eurótagjelölt gazdaságokénál is számottevően gyengébb.

A JP Morgan bankcsoport londoni részlegének minap kiadott összehasonlító elemzése szerint a görög államháztartás strukturális deficitje az idén eléri a hazai össztermék (GDP) 12,6 százalékát, miközben az így számolt hiány Romániában várhatóan 7,1 százalék, Lettországban 6,4 százalék, Magyarországon pedig 2,2 százalék lesz.

A JP Morgan szerint a GDP-arányos közadósság-ráta a térségen belül Magyarországon a legmagasabb, várhatóan eléri a 79 százalékot, ám ez is eltörpül a Görögországban valószínűsített 113 százalék mellett.

A cég londoni elemzői azt írták: "történelmi perspektívában tekintve" talán a magyarországi költségvetési konszolidáció a legjobb követendő példa Görögország számára. Magyarország ugyanis valószínűleg Európa legambiciózusabb költségvetési kiigazítását hajtotta végre - ciklikus kiigazítással számolt GDP-arányos elsődleges államháztartási egyenlege évente átlagosan 3 százalékponttal javult az elmúlt három év során -, és "nagyjából ez az a szigorítási mérték", amelyre Görögországnak is szüksége lenne - állt a JP Morgan minapi londoni elemzésében.

A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - néhány napja megvonta Görögországtól az elsőrendű "A" kategóriás adósbesorolást, a görög közfinanszírozási helyzetre hivatkozva.

Görögország az első olyan euróövezeti tagállam, amelynek adóskockázati besorolása a közepes befektetői "BBB" sávba került át valamely nemzetközi hitelminősítőnél.

A múlt hét elején a Standard & Poor's is leminősítésre jelölte a görög adósosztályzatot. A jelenlegi görög besorolás az S&P listáján "A mínusz", vagyis az elsőrendű "A" sáv alsó széle, és ha innen tovább romlik, Görögország ennél a hitelminősítőnél is átkerül a már csak közepes befektetői ajánlásúnak tekintett "BBB" kategóriába.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.