Beruházások: visszaesés, kivéve a mezőgazdaságban és az oktatásban
A nemzetgazdasági beruházások volumene az idén a harmadik negyedévében 8,9 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, és 2009 második negyedévéhez viszonyítva is 1,8 százalékkal mérséklődött a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A nemzetgazdasági beruházások volumene az első három negyedévben 7,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A KSH korábbi közlése szerint a beruházások volumene a II. negyedévében 4,7 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, az első félévben 6,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
© MTIeco |
Az építőipari cégek beruházásai 29,7 százalékkal estek vissza a harmadik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, míg összességében az ágazatokban realizálódó építési beruházások 2,6 százalékkal csökkentek. A gép- és berendezésberuházások 17,5 százalékkal maradtak el az előző évi adattól.
A feldolgozóipar beruházásai 16,8 százalékkal mérséklődtek 2009. július-szeptemberben az előző év azonos időszakához képest. E nemzetgazdasági ágon belül főként a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék, a vegyi anyag termék és a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása beruházásai estek vissza. Csökkentek a beruházások az élelmiszer-, ital-, dohány-, valamint a járműgyártásban is.
A lakásépítések harmadik negyedévi erőteljesebb visszaesésének eredményeképpen az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 8,3 százalékkal csökkent az előző évhez képest. Nagyobb visszaesés volt megfigyelhető a pénzügyi, biztosítási (43,8 százalék), továbbá az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységben is (36,4 százalék).
Nem estek vissza ugyanakkor a mezőgazdasági, oktatási, és szállítási ágazat beruházásai. A szállítás, raktározás nemzetgazdasági ág beruházásai 14,6 százalékkal emelkedtek, elsősorban az út- és autópálya-építések, valamint a kötöttpályás közlekedési beruházások eredményeképpen. A beruházások a mezőgazdaságban 6,5 százalékkal és az oktatásban 9,4 százalékkal nőttek. Utóbbi több felsőoktatási intézmény felújításával, illetve bővítésével függ össze.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője szerint a beruházások csökkenése nem volt meglepő, hiszen éves összehasonlításban utoljára 2007 utolsó negyedévében mértek növekedést. A harmadik egyedévben tovább gyorsuló visszaesés oka egyrészt a feldolgozóipari beruházások csaknem 17 százalékos csökkenéséből, valamint a lakásberuházások július óta tartó eséséből adódik - hangsúlyozta a szakember.
Az infrastrukturális beruházások - így például a 4-es metró és az autópályák építése - ugyan némileg tompították a beruházások mérséklődését, azonban a visszaesést a továbbiakban csak az lassítja majd, hogy nemsokára érvényesülnek a bázishatások. Suppan Gergely szerint a lakáspiacon további visszaesés várható, amely a kiadott építési engedélyek számán, valamint azon is látszik, hogy a kivitelezők nem jutnak hitelekhez.
Hozzáfűzte, hogy a feldolgozóiparban is nagy a kapacitásfelesleg a megrendelések visszaesése miatt, és amíg ez nem változik, addig nem lesznek beruházások, legfeljebb csak az amortizáció pótlása miatt. Úgy véli, hogy a következő időszakban néhány nagyberuházás - így például a Kecskeméten épülő Mercedes gyár, valamint a szegedi lézerkutató-központ - felhúzhatják a beruházási adatokat. 2010-ben éves összehasonlításban már 2 százalék körüli értékkel nőhetnek a beruházások, legelőbb pedig az exportra termelő cégeknél indulhat el a fellendülés, valamint azokban az ágazatokban - elsősorban egészségügy, oktatás - amelyekbe jelentős európai uniós források áramlanak.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője is hangsúlyozta, hogy a beruházások növekedésének szempontjából az európai uniós források jelenthetnek kitörési pontot.
A szakértő szerint várható volt a beruházások csaknem 9 százalékos visszaesése a harmadik negyedben, és ő is aláhúzta, hogy a feldolgozóiparban egyre mélyül a visszaesés. Török Zoltán úgy vélte, hogy 2010 második felében az amortizáció és a külső kereslet élénkülése nyomán már fellendülhetnek a beruházások ebben az ágazatban is. A kereskedelmi, a pénzügyi és ingatlanszektorban ugyanakkor nem várható javulás.
A Raiffeisen elemzője 2009-re éves összehasonlításban a beruházások 7-8 százalékos visszaesését várja, 2010-ben pedig már 2-3 százalékos növekedést valószínűsít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.