2009. november. 10. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 09. 22:21 Gazdaság

Befektetési tanácsok november közepére

A mögöttünk álló napok ismét csak fokozták a bizonytalanságot, ám mégsem mondhatjuk, hogy a piacok egyértelmű irányt vettek volna. Mire figyeljünk a héten?

A likviditás továbbra is a rendkívüli, a makrogazdasági adatok pedig még mindig rendkívül ellentmondásosak: míg a GDP növekedése beindult a fejlett országokban, addig a munkanélküliség tovább emelkedik, a vállalati nyereségek bővülése szinte kizárólag a vállalatok takarékossági intézkedéseinek köszönhetők, az értékesítés árbevétele továbbra sem mutat elmozdulást, sőt, további csökkenés jellemezte az utolsó negyedévet is.

Ezek a körülmények azt mutatják, hogy továbbra is csak az állami beavatkozások tartják fenn a nemzetgazdaságokat a jelenlegi szinten, de a gazdaságokban még mindig nincsenek jelen az önfenntartó mechanizmusok. Ebben a helyzetben nem meglepő, hogy a fejlett országok politikusai vonakodnak az állami pénzcsapok elzárásától, azonban ezzel csak elnyújtják a válság hatásait. A jobbik eset az, ha a hatásokat időben sikerül szétteríteni, de az a helyzet is előállhat, hogy az állam kivonulása azonnali visszaesést okoz a gazdaságban, azaz a recesszió újra felüti a fejét.

A hazai piacon igen erős hatást gyakorolt a befektetők bizonytalansága. Míg a fejlett piacok oldalaztak, a hazai piac a múlt héten negatív teljesítményt mutatott, aminek elsősorban az lehet az oka, hogy a külföldi befektetők ezúttal inkább a profit realizálása mellett döntöttek. Ezt támasztják alá a nemzetközi tőkeáramlásról készített kimutatások is, ahol hónapok óta most először láthattunk negatív értékeket a fejlődő térségek mellett.

Devizapiac

Az EUR/USD egyértelmű oldalazásba lépett az 1,47-1,50-es sávban.


Ez az oldalazás azonban még mindig a hosszú távú trenden belül zajlik, így továbbra sem változott a véleményünk: a dollár tovább gyengülhet az euróval szemben, így az 1,4850-es szint alatt a devizapár vételét javasoljuk. Arra számítunk ugyanis, hogy a magas likviditás ezúttal sem hagyja esni a részvénypiacokat, és újra nő a befektetői érdeklődés a kockázatos eszközök iránt.

Erre utal az is, hogy a forint – miután a 279-es szintet is elérte – mára stabilan a 275-ös szint alatt mozog az euróval szemben. Ezzel egy időben a többi térségi deviza, valamint az egyéb feltörekvők is erősödést mutatnak, tehát kimondhatjuk, hogy a múlt heti esést ismét megvették. A likviditás tehát továbbra is képes elfedni a gazdasági problémákat, így a piacok továbbra is azt árazzák, hogy a gazdasági helyzet tovább javul. Ezzel összhangban arra számítunk, hogy a forint a 267-275-ös sávba talál vissza, és ebben a sávban fog oldalazni az euróval szemben, míg a dollárral szemben kisebb erősödésre számítunk.




Annak ellenére, hogy a hazai piacon nagy volt az ijedség az elmúlt napokban, azt látjuk a fenti ábra alapján, hogy igazából nem változott semmi. A forint visszatalált az oldalazásba az euróval szemben, míg a dollárral szemben maradt az erősödő trend. A továbbiakban arra számítunk, hogy marad is ez a trend, így 275 fölött EUR/HUF eladást, míg a dollárral szemben 185 fölött érdemes USD/HUF eladást nyitni. A pozíciók zárása 268, illetve 180 alatt lehetséges.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A fejlett piacokon az elmúlt időszak kisebb hozamemelkedést hozott, de amikor a fejlődő piacok és a kockázatos eszközök ára gyengült, a fejlett kötvények iránt növekedett a kereslet. Mint jeleztük, a hozamcsökkenés mértéke nem érte el azt a szintet, ami egy részvénypiaci korrekcióban „elvárható” lett volna, ami arra enged következtetni, hogy a fejlett kötvények iránti bizalom továbbra sem éri el a válság előtti szintet.

A német tízéves állampapír hozamok ismét a 3,70 százalékos szint közelébe, míg az USA tízéves állampapírok hozama 3,50 százalék fölé emelkedett. Ez mindkét piacon 20 bázispontos emelkedést jelent, ami azt mutatja, hogy a magas likviditás nem a fejlett kötvénypiacokon, hanem a kockázatosabb, így magasabb megtérülést ígérő piacokon keresi a helyét.

A hazai piacon a részvénypiaci korrekcióval egy időben a kötvénypiacon is kisebb korrekció alakult ki.


Mivel a forint kissé gyengült az elmúlt időszakhoz mérten, illetve a volatilitás is emelkedett, a befektetők egy része arra számít, hogy az MNB lassítja, vagy akár fel is függeszti egy időre a kamatvágásokat. Ebben a helyzetben a rövid oldalon kisebb hozamemelkedés alakult ki, miután ez elmúlt egy-két hétben már a hosszú és a közepes futamidejű kötvények hozam is emelkedett. A korrekció mértéke azonban nem jelenti azt, hogy az eddigi folyamatok megfordulnak. Azt viszont igen, hogy egy idegesebb, bizonytalanabb nemzetközi hangulatban a hazai kötvények hozama nem csökken, és ha egy újabb eladási hullám érkezik a feltörekvő piacokra, akkor akár 50-75 bázisponttal is feltolódhatnak a hozamok a hozamgörbe teljes hosszán. Így továbbra is a rövid (3-6 hónap) lejáratokat ajánljuk tartásra/vételre, amennyiben lejáratig megtartja ezeket a befektető.

Részvénypiac (Oldaltörés)

A részvénypiacok kissé idegesen reagálnak a makrogazdasági adatokra és az egyes vállalati gyorsjelentésekre, de ezzel együtt is elmondhatjuk, hogy még mindig folyamatosan érkezik a friss tőke a piacokra, ami nem engedi esni az árakat. Miután a korábbi támaszszintek elestek, az új szintek viszont messze a korábbiak alatt vannak a volatilitás emelkedése sem jelenti azt, hogy a piac trendszerű mozgást fog végezni, inkább az oldalazás marad jellemzője a fejlett piacoknak.

Sajnos továbbra is azt látjuk, hogy a fundamentumok nem támasztják alá a piaci árakat, és a legjobb esetben is csak azt feltételezzük, hogy mielőtt összesnek a piacok, a fundamentumok az árak után mennek, azaz javulnak annyit, ahol már indokolttá válnak a mai árszintek. Amíg a likviditás ilyen magas szinten alakul, erre minden esély megvan, de abban a pillanatban, amikor az államok visszakoznak a támogatásokkal és/vagy emelik a jegybankok a kamatokat, akkor igen kényes helyzet állhat elő.

Jelenleg azonban itt még nem tartunk. Az egyes államok kormányai tesztelik a piacokat, időről időre felvetik a kivonulás lehetőségét, de a piaci reakciók miatt rendszerint aztán visszakoznak is. Így nem csoda, hogy a múlt hét eleji esést is megvették a befektetők, azaz komoly esés ismét nem alakulhatott ki.

A hazai – nemzetközi vérkeringésbe integrált – piac is együtt mozgott a fejlett piacokkal, de a múlt héten már kisebb lemaradást mutatott, mivel nettó pénzkiáramlás volt térségünkből. Ennek ellenére továbbra sem változott a piaci helyzet, csak ezúttal az oldalazáson belül alacsonyabb szintről indult a piac a hét elején.





A volatilitás a hosszú távú átlag alatt maradt a múlt héten is, de a fenti adatok a havi szintű változást mérik, így a napon belül megemelkedett árváltozékonyságot nem mutatja. Ez pedig igen jelentősen emelkedett. Ez is a bizonytalanság egyik jele, ami azonban – mint láthattuk – még nem elég ahhoz, hogy az árak nagyobb esést produkáljanak. A BUX így továbbra is a valamivel 20 ezer pont feletti és 21 ezer pont közötti sávban ingadozik. Mivel a BUX oldalazása közben a vezető részvények igen vegyes mozgásokat produkálnak, ezúttal nem ajánljuk egyedi részvények vételét, inkább csak a részvényindexre érdemes ügyleteket kötni. A BUX-ot 20 500 alatt vételre ajánljuk, míg 20 900 felett a pozíció zárását javasoljuk.

Ajánlás
Devizapiac:
EUR/USD: vétel: 1,4850 alatt
EUR/HUF: kivárás
USD/HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás
USA részvények: kivárás
Orosz részvények: kivárás
Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
BUX vétel: 20 500 alatt
BUX eladás: 20 900 felett
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: eladás
Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.