Befektetési tanácsok október utolsó hetére
A piacok fundamentális túlértékelése folytatódik, korrekció jön – csak később. Mire figyeljünk a héten?
A mögöttünk álló csonka hét után a piacok éppen ott állnak, mint két héttel ezelőtt: a támaszok felett, de az ellenállások alatt. Most megint az a helyzet adódik, hogy az oldalazásban nem lehet megmondani, milyen irányt vesz a piac. Mi azonban arra számítunk, hogy a sávon belül erősödnek a vezető indexek, ami a feltörekvőket is magával rántja majd. Korrekció csak később jön. Mondjuk ezt annak ellenére, hogy továbbra is határozottan állítjuk: a piacok fundamentális túlértékelése jelenleg is fennáll. A pénzbőség ugyanis nem engedi az árakat esni még akkor sem, ha ez indokolt lenne.
A hazai piacon is a nemzetközi tendenciák érvényesülnek, mind a kötvény-, mind a részvénypiacon a túlértékeltség jelei mutatkoznak. Ennek ellenére tovább esnek a hozamok, a részvényárak pedig nem csökkennek érdemben.
Devizapiac
Az EUR/USD keresztárfolyam meghaladta az 1,50-es szintet.
A technikai és lélektani szempontból is fontos szint meghaladása nem extrém piaci helyzet, a keresztárfolyam változékonysága (volatilitás) ugyanis tovább csökkent, ami azt mutatja, hogy nem idegesek a piaci szereplők és a devizapár mozgása továbbra is trendszerű. Ebben persze következhet kisebb korrekció, ami a mai állapot szerint a keresztárfolyamot egészen az 14650-1,47-es szintekig vetheti vissza. Itt – szűk STOP mellett – vételeket ajánlunk, addig pedig kivárást, hiszen a korábban javasolt EUR/USD vételeket – szintén ajánlásunk szerint – már zárni kellett.
A hazai piacon az látszik, hogy a forint ismét kisebb oldalazásba került a vezető devizákkal szemben. Ez jó lehetőség lehet arra, hogy új pozíciókat építsenek ki a befektetők, de ezúttal mégsem javasolunk pozíciófelvételt, mert nem vagyunk meggyőződve a forint további erősödéséről. Ugyanakkor látható, hogy a nagyobb mértékű gyengülést akadályozza a jelentős tőkebeáramlás. Ebben a helyzetben csak azt tudjuk ajánlani, hogy ha a forint újabb csúcsokat ér el, akkor EUR/HUF, illetve kisebb mennyiségben USD/HUF vételi pozíciókat lehet kiépíteni, de egy-két forintos gyengülés esetén zárni is kell a pozíciókat.
A korábbi hetekben várt hozamemelkedés elkezdődött a fejlett piacokon; az USA tízéves államkötvények hozam immár tartósan a 3,5 százalékos szint felett tartózkodik, míg a hasonló futamidejű német államkötvények hozama 3,60 százalék felett alakult. Ennek oka a már sokszor említett kínálatbővülés, és az ezzel egy időben jelentkező csökkenő kereslet. Ilyen körülmények között továbbra sem ajánlunk fejlett piaci kötvényvételeket.
A hazai piacon – szinte már megszokott módon – tovább folytatódott a hozamesés a hozamgörbe teljes hosszán. Ennek oka szintén a már említett pozitív tőkeáramlás, amely a hazai eszközök mindegyike esetében jelentkezik. Az árak, árfolyamok a vételi nyomás következtében tovább emelkednek.
A hozamesés mára kialakult mértékét nem tartjuk indokoltnak, ezért továbbra is csak a rövid kötvények tartását javasoljuk. A hosszabb futamidők esetében azt tudjuk ajánlani azoknak, akiknek még vannak ilyen kötvényeik, hogy most kiváló kiszállási lehetőséget kínál a piac. Persze kérdés, hogy milyen eszközöket lehet találni a kötvények helyett. Jelenleg úgy látjuk, hogy a rövid futamidők tartása/vétele ebben az esetben is indokolt. Egy korrekció után a mai szinteknél magasabb hozamok mellett is lehet majd vásárolni.
A fejlett piacok kisebb megingással ismét elérték a támaszszintet, így most nőtt annak az esélye, hogy kialakuljon egy csökkenő trend. Ennek ellenére azt gondoljuk, hogy ez a következő napokban nem fog bekövetkezni, hanem – egyelőre az oldalazó trenden belüli – emelkedés következik. Ez azt jelenti, hogy az S&P500 a következő napokban egy igen szűk csatornába kerülhet: 1080 és 11000 pont között ingadozhat az index. Ebben a helyzetben a korábban általunk javasolt spekulatív vételeket tartani kell, amíg a támasz tartja az indexeket, vagy a sávból nem tör ki felfelé. További 3-5 százalék emelkedés bekövetkezése esetén ez már megfelelő kiszállási lehetőséget kínál.
Ez a mozgás természetesen a feltörekvő piacok esetében szélsőségesebb lehet, hiszen itt a piacok természeténél fogva eleve szélesebb az oldalazó sáv is. Igaz ez a BÉT-re is, ahol 21 600 pont felett már új csúcs alakul ki, ahonnan ismét tér nyílik az emelkedés irányába. Így a hazai piacon fokozottan igaz, hogy a spekulatív vételeket tartani érdemes, amíg 21 000 pont felett alakul az index értéke.
Itt meg kell jegyeznünk, hogy a hazai piacra is érvényes a megállapítás: a részvényárak mai szintjét a fundamentumok nem indokolják, ezért kifejezetten csak a spekulatív vételeket szabad tartani, a stratégiai befektetések ideje még mindig várat magára.
A fejlődő térségek közül a kínai, valamint az orosz piac lehet felülteljesítő, így itt spekulatív vételeket ajánlunk. Realizálni a Shanghai Composite 3300-as, míg az orosz RTS 1500 pontos szintje felett érdemes.
Ajánlások |
Devizapiac: EUR/USD: vétel: 1,47 alatt eladás: 1,50 felett EUR/HUF: fokozatos vétel: 264 alatt eladás: - USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: meglévő spekulatív részvények, indexek tartása USA részvények: meglévő spekulatív indexek/részvények tartása Orosz részvények: spekulatív vétel Egyéb feltörekvők: Shanghai spekulatív vétel Hazai részvénypiac: Spekulatív részvények/index tartása Kötvénypiac: Fejlett piacok: eladás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása/vétele, csere a hosszabb lejáratok helyett Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.