2009. október. 20. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 19. 21:32 Gazdaság

Befektetési tanácsok október közepére

A mögöttünk álló hét bebizonyította, hogy a piacok akkor is képesek emelkedni, amikor ennek nincs fundamentális alapja. Sőt, annak ellenére emelkedtek az indexek, hogy az USA gyorsjelentési szezon számai igencsak vegyes képet mutatnak. Ezt az emelkedést ma már egyértelműen kizárólag a magas likviditás hajtja, amit az alacsony kamatkörnyezet táplál. Mire figyeljünk a héten?

Az elmúlt héten is látványos kitörést láthattunk, de egyelőre ezt még nem követte lendületes emelkedés, inkább csak a kitörési pont körül mozognak az indexek. Ha feltételezzük, hogy a likviditás mai szintje fennmarad, akkor további emelkedés következhet. Ez a trend az árupiacokon (olaj 79 dollár, arany 1500 dollár felett) is érezhető, de a devizapiacok sem tudták kivonni magukat változások alól.

Devizapiac

Az EUR/USD devizapár mozgása továbbra is trendszerű, egyértelműen az 1,50-es szint irányába mozog a jegyzés. Nem kétséges, hogy a devizapár eléri ezt a szintet.



A devizapár mozgása úgy alakul a trendnek megfelelően, hogy közben csökken a volatilitás. A korábbi heti 6-8 százalékos elmozdulások mára jellemzően 2 százalék alá csökkentek, ami azt mutatja, hogy a piaci szereplők elég határozott többsége a trend fennmaradását várja, illetve nem jelent meg az elmúlt hetekben olyan hír, ami a befektetők álláspontjának megváltozását váltotta volna ki. Nos, ilyen eseményre továbbra sem számítunk, de az 1,50-es szint elérése után még nem tudjuk megmondani, hogy milyen irányt vesz fel a piac. Ezúttal tehát a korábban ajánlott EUR/USD vételek zárását ajánljuk.

A hazai piacon az euróval szemben oldalazás, míg a dollárral szemben enyhe erősödés jellemzi a forint mozgását. Ez utóbbit az EUR/USD keresztárfolyam generálja.



A továbbiakban sem számítunk a fennálló trendek változására, így az euróval szemben marad a 265-276-ös sávban oldalazás, a dollárral szemben pedig az enyhe erősödés. Az euróval szemben a 265-ös szint alatt fokozatos EUR/HUF vételt javasolunk, míg az USD/HUF tekintetében kivárást javasolunk.

 

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A fejlett piaci hozamok kissé emelkedtek: a német tízéves állampapírok hozama a 3,45 százalékos szintről 3,65 százalékra emelkedett, míg a tízéves USA államkötvények hozama a 3,3 százalékos szintről 3,45 százalékig emelkedett. Ennek oka, hogy a befektetők ma egyre inkább a kockázatos, de magasabb hozammal kecsegtető befektetési lehetőségeket keresik, miközben a fejlett piaci kötvények kibocsátása tovább emelkedik.

A hazai piacon tovább csökkentek a hozamok a teljes lejárati skálán, mert az infláció a korábban vártnál kedvezőbben alakul, ami további lehetőséget biztosít az MNB számára a kamatvágások felgyorsítására. Míg korábban sok elemző azt várta, hogy az MNB lassít a kamatcsökkentési ütemen és csak 25 bázispontos lépésekkel halad tovább, mára már egyöntetű vélemény, hogy minimum 50 bázispontos lépések várhatók. Ebben a helyzetben nem meglepő, hogy a befektetők előszeretettel vásárolják a magyar államkötvényeket, miközben a magyar CDS felár 200 bázispont alatti szintre esett. Ez a bizalom jelentős erősödését is jelenti.


A továbbiakban arra számítunk, hogy a hozamesés megáll, sőt a hosszabb lejáratok esetében kisebb hozamemelkedés is következhet, így továbbra is a rövid (3-6 hónap) kötvényeket ajánljuk tartásra/vételre.


 

Részvénypiac (Oldaltörés)

A nemzetközi piaci hangulat továbbra is jó, bár az USA gyorsjelentési szezon eddigi számai kissé ellentmondásosak. A pénzügyi szektorból érkező számok nagyon nagymértékben szórnak, emiatt még mindig nem tekinthető általános ténynek, hogy a bankok túljutottak a válság nehezén. Emellett az is látható, hogy a meglehetősen alacsony nyereségvárakozásokat ugyan meghaladják az eredmények, de még mindig a takarékossági, hatékonyságjavító intézkedéseken van a hangsúly, az árbevételek pedig tovább esnek. Azaz, továbbra sem emelkedik a fogyasztás, ami alapfeltétele lenne a tartós gazdasági növekedésnek.

Ennek ellenére azt látjuk, hogy ma már olyan szinteket értek el a piacok, amelyek után akár további emelkedés is következhet. A fejlett és fejlődő piaci indexeket ezért már vételre ajánljuk, az egyedi részvények vételét azonban ezúttal még nem javasoljuk, mivel a gyorsjelentési szezonban ez túlzott kockázat lenne. Fontos kitétel, hogy kizárólag spekulatív, rövid távú befektetésként ajánlunk részvényeket vételre. A fundamentumok ugyanis továbbra is gyengék, a piaci árak szintjét már ma sem támasztják alá a gazdasági alapok.

A hazai piacon is hasonló helyzet alakult ki: a kitörés ugyan egyértelmű, azonban még nem következett be egy gyors emelkedés. A technikai elemzés viszont azt mutatja, hogy akár 10 százalékot elérő emelkedés is következhet, ez pedig spekulatív befektetésre ajánlható helyzetet teremt. Fontos, hogy a hazai piacon is inkább csak az indexek vételét, mint egyes egyedi részvények vételét ajánljuk, mivel az egyes részvények áralakulása akár szélsőségesen is alakulhat, hiszen technikai megközelítéssel az egyes vezető részvények igen eltérő képet mutatnak…




Ebben a helyzetben tehát az index spekulatív célú vételét javasoljuk. Csakúgy, mint a feltörekvők közül az orosz piaci indexet (RTS), mivel az olaj árának emelkedése tovább lendítheti akár az 1500 pontos szinten is, valamint a Shanghai indexet (pl. SSEC), mivel a kínai börze az utóbbi idők gyengélkedése után kitörésben van. Ez viszont elég lehet ahhoz, hogy behozza a többi piachoz képest mutatott lemaradását.

Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD:
vétel: -
eladás: 1,49 felett
EUR/HUF:
Fokozatos vétel: 265
eladás: 270 fölött
USD/HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: meglévő részvények tartása, spekulatív index vétel
USA részvények: meglévő részvények tartása, spekulatív index vétel
Orosz részvények: spekulatív vétel
Egyéb feltörekvők: Shanghai spekulatív vétel
Hazai részvénypiac:
Index vétel (spekulatív célzattal)
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: eladás
Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.