Bajnai: a Mercedes-beruházás a Magyarország iránti bizalomról szól
A kecskeméti Mercedes-beruházás a Magyarország iránti bizalomról szól, mert aki ilyen beruházást kezd, az bízik önmagában és azokban, akikkel együttműködik - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök, a Mercedes gyár ünnepélyes alapkőletételén Kecskeméten.
A Daimler-Benz, aki a Mercedes gépjárművek gyártásával a csúcstechnológiát képviseli a világon, "bízik abban, hogy velünk együtt megtalálja számításait az új gyár felépítésével" - mondta a miniszterelnök a gyár helyszínén.
Bajnai Gordon szerint, amikor az autóipar a legnagyobb válságát éri, ez a bizalom még többet ér. A kormányfő emlékezetett arra, hogy kormánya betartotta ígéreteit, mind az engedélyek gyors kiadása, mind a vállalások tejesítése területén.
A miniszterelnök kiemelte: a Daimler-Benz döntésében nyílván közrejátszott az is, hogy példamutató együttműködést tapasztalt a kormány és a város vezetése között.
"Ha a nagyon fontos nemzeti ügyeinkben ilyen együttműködés lenne, akkor nem itt tartana az ország" - utalt a szocialista kormányzat és a fideszes városvezetés együttműködésére a beruházás eddigi folyamatában.
Rainer Schmückle a Mercedes-Benz személygépkocsi üzletágának ügyvezető igazgatója és Bajnai Gordon © MTI - Ujvári Sándor |
Bajnai emlékeztetett arra, hogy javított az ország a gazdasági kilátásokon, csökkennek a vállalkozásokat terhelő adók, ezért reméli, hogy Magyarország ma jobb befektetésnek tűnik a Daimler-Benz számára, mint amikor a döntését meghozta.
Rainer E. Schmückle, a Mercedes-Benz személygépkocsi-üzletágának ügyvezető igazgatója hangsúlyozta: "mi egy közös Európai Házat építünk, melynek az alapkövét tesszük le".
Határozott véleménye, hogy ideális helyet találtak a Daimler-Benz új Mercedes-gyára számára. Döntésük helyességét igazolta az is, hogy az engedélyek kiadása, mind a város, mind a kormányzat részéről bürokráciamentesen történt.
Emlékeztetett arra, hogy eddig egyetlen gyárukat sem zárták be, így Kecskeméten is hosszú távra terveznek.
Zombor Gábor polgármester hangsúlyozta: Kecskemét élni tudott a lehetőséggel. Hozzátette: ha nincs meg az együttműködés a város, a kormányzat és a befektető között, akkor nem lehetett volna sikerre vinni ezt a tervet.
A stuttgarti székhelyű Daimler-Benz konszern 2008. júniusban jelentette be, hogy Magyarországot választja új Mercedes modelljei gyártásának helyszínéül, a cég elnökségének egyhangú döntése alapján a 800 millió eurós beruházással megvalósuló új üzemet Kecskeméten építik fel.
A 450 hektáron felépülő kecskeméti gyár a Daimler-Benz első kelet-európai üzeme lesz, egyben Magyarország történetének egyik legjelentősebb zöldmezős beruházása.
A tervek szerint a gyártás előreláthatóan 2012-ben kezdődik és 2.500 alkalmazott dolgozik majd a gyárban, illetve a beszállítói körben további munkahelyeket teremt.
A kormány a beruházást nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította, és egyedi kormánydöntés alapján 22,1 milliárd forint támogatásban részesíti.
A kormány a német cég új üzemének építéséhez a befektetőknek adott szokásos támogatási csomagot adja, amely a beruházáshoz adó jellegű kedvezményt, képzési támogatást, illetve készpénzt tartalmaz. Számítások szerint, a támogatás négy év alatt térül meg azokból az adóbevételekből, amelyek a támogatás révén megvalósuló beruházásból származnak majd.
A szociális tárca a Munkaerőpiaci Alap képzési alapból az uniós szabályoknak megfelelően legfeljebb egymillió eurós támogatást biztosíthat a kecskeméti beruházásánál a szakmunkaerő-igény kielégítéséhez.
A Daimler-Benz és Kecskemét városa közötti megállapodás értelmében, a város megvásárolta a Mercedes-gyárhoz szükséges földterületet, átminősítette iparterületté és továbbértékesítette a beruházónak ugyanazon az áron, amelyen vásárolta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.