Kiújult a viszály a BÉT tulajdonosai között
Kiújult a viszály a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) osztrák főtulajdonosa és a tőzsdetag brókercégek, valamint a kisebbségi tulajdonosok között – írja a Figyelő.
A lap szerint a kisebbségi tulajdonosok és a tőzsdetagok azt nehezményezik, hogy a sajtóból értesülnek a BÉT-et érintő osztrák tervekről, egyebek közt a CEESE kelet- és közép-európai tőzsdeszövetség megalakulásáról – amelyhez a BÉT is csatlakozik –, valamint arról, hogy a BÉT jelenlegi kereskedési rendszerének lecseréléséről a német tőzsdén is működő XETRA rendszerre már október 15-én tárgyal a BÉT igazgatósága.
Az érintettek levélben fordultak a BÉT elnökéhez információt kérve az új kereskedési rendszer bevezetésének üzleti indokairól – írja a lap. A levelet banki és független brókercégek, köztük a tőzsde kisebbségi tulajdonosai, valamint a négy legnagyobb hazai kibocsátó cég – közülük a Mol és az OTP szintén tulajdonos a tőzsdében – írták alá.
A lap szerint amennyiben az osztrákok nem hajlandóak egyeztetni a XETRA rendszerről, úgy ismét előkerülhet egy esetleges "ellentőzsde" alapításának ötlete, amelyről már korábban is felröppentek sajtóinformációk.
A viszály a BÉT többségi és kisebbségi tulajdonosai között nem új keletű, a kistulajdonosok már korábban is hiányolták, hogy a főtulajdonos nem egyeztet velük a tőzsdét érintő kérdésekben. A BÉT fő tulajdonosa 50,45 százalékkal a bécsi tőzsdét üzemeltető Wiener Börse AG, valamint 18,35 százalékkal az Österreichische Kontorollbank AG.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.