2009. október. 08. 13:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 08. 13:48 Gazdaság

Az ingatlanbiznisz a válság ellenére is hasít a Balatonnál

A balatoni ingatlanpiacon 2006 óta szinte töretlen az érdeklődés. A gazdasági környezet a vásárlási célokat és a vevők összetételét változtatta meg, illetve szélesedett a kínálat, de a kereslet visszaesése elenyésző az Otthon Centrum tapasztalatai szerint.

Pár éves tendencia, hogy az érdeklődés nem csak a nyárra korlátozódik, hiszen az ingatlanvásárlásra több okból is a turisztikai szezon lezárulását követő időszak alkalmas. Az eladók nagyobb engedményekre hajlandóak és a vevők között is több a megfontolt, komoly vételi szándékkal rendelkező.

A balatoni ingatlant vásárlók nagy része a fővárosból, illetve más nagy városokból érkezik. Külföldi vevők között magas a magyar származásúak aránya, akik jó részt Hollandiából, Szlovákiából, Norvégiából, Németországból érkeznek, de többségben a belföldi, magyar lakosok vannak a vásárlók között.

Simon Amarilla, az Otthon Centrum balatoni franchise partnere szerint a keresleti oldalon új szegmens is megjelent: a céges üdülőket vásároló cégek, cégvezetők. „Ők az ingatlant egyrészt befektetésként vásárolják, másrészt személyes juttatásként saját maguknak és alkalmazottaiknak üdülési lehetőséget biztosítanak általa – mondta Simon Amrilla. Az új keresleti szegmens kialakulása mögött az egyéb befektetési formák megnövekedett kockázata, illetve a bérek, személyes juttatások magas adókötelezettsége állhat – véli a szakember.

Az érdeklődés tradicionálisan a tavaszi és nyári hónapokban erősebb, de az Otthon Centrum szerint a befektetési céllal vásárlók előnyben részesítik az őszi-téli időszakot. Az üdülési szezon elteltével, szeptemberben és októberben kerülnek ki általában nagy számban ingatlanok a piacra, az „impulzív” érdeklődések száma csökken, aminek hatására az eladók is nagyobb engedményekre hajlandóak.

A befektetési célú vásárlások mellett a nagy értékű, 100 millió forintot elérő lakások, házak adásvétele is jellemzően télen zajlik. Ilyen luxus ingatlanokat főleg Zamárdiban, Siófokon, Balatonfüreden, illetve Tihanyban lehet találni, de közvetlen vízparti kapcsolattal más településen is előfordulhat ekkora értékű ingatlan.

A balatoni ingatlanok esetében is az egyik kulcskérdés az elhelyezkedés. Balaton egyik legkedveltebb részén, Siófokon a Balaton part és a vasút között lévő telkekért a vevők akár 20-30 millió forintot is hajlandóak kifizetni, de a vasúti sínektől délre eső telkeket már csak 10-14 milliós értékig keresnek. Üres telekhez egy-egy balatoni településen 7-12 ezer forintos négyzetméterenkénti áron hozzájuthat a vásárló, de a telkek ára a parthoz közeledve 60-70 ezer forintra is nőhet.

Amíg Siófok belvárosában 10-15 millió forintot áldoznak a vásárlók egy társasházi lakásra, addig a víz közelében épült új vagy újszerű apartmanokért, társasházi lakásokért már 30-35 millió forintot is készek kifizetni. A vízparti lakások közül kevés az eladó, ezek négyzetméterára 400-600 ezer forint körül mozog. Természetesen vannak olcsóbb apartmanok is a városban: a víz közelében álló, az 1970-es években épült lakások 10 millió forintig találnak gazdára, az új építésűeknél 15 millió körül alakul az alsó határ. A panellakások kereslete Siófokon teljesen visszaesett, olyannyira, hogy az ilyen lakások ára is csökkenő tendenciát mutat. A belvárosi téglalakások, telkek és családi házak árai stagnálnak, az új építésű ingatlanoknál tapasztalható némi áremelkedés, de ez sem törvényszerű. A víz közeli, új épületek ára 360-450 ezer forintra rúghat négyzetméterenként.

Házak esetében a vevők által megszabott felső küszöb 20 millió forint körül alakul, a legkeresettebb típus a víz közeli, minimum 500 négyzetméteres kerttel rendelkező 60-80 négyzetméteres alapterülettel rendelkező ingatlanok. Van egy kereső réteg, akik egy kategóriával feljebb 40-60 millió forint között keresnek nívós, extrákkal felszerelt családi házakat, de ezeknek az igényeknek már nehéz megfelelő ingatlant találni, mivel ilyen ingatlanok 60-80 millió forint között kerülnek be a kínálatba.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.