Gyógyszergyárakban razziázik az Európai Bizottság
Ismét váratlan ellenőrzéseket tartott az Európai Bizottság a hét elején európai uniós gyógyszeripari cégeknél, mert azt gyanítja, hogy a szektorban a versenyt zavaró üzlet gyakorlatokat folytatnak, és néhányan vezető pozíciójukkal is visszaélnek – jelentette be a testület.
A bizottság nem nevezte meg, mely vállalatokról van szó, de sajtóértesülések szerint a Sanofi-Aventis és Teva, illetve a Novartis is az érintett cégek között található.
Az Európai Bizottság az elmúlt hónapokban több ízben razziázott gyógyszercégeknél annak a nagyszabású vizsgálatnak a keretében, amelynek célja kideríteni, hogy miért lassú az eredetinél olcsóbb, úgynevezett generikus gyógyszerek piacra kerülése, illetve új gyógyszerek megjelenése.
Neelie Kroes versenyügyi biztos júliusban azt is bejelentette, hogy a bizottság szigorítani fogja a gyógyszerágazat ellenőrzését.
A generikus gyógyszerek két évvel piacra kerülésük után átlagosan 40 százalékkal olcsóbbak, mint az eredeti termék volt korábban. A bizottság nemrégiben lezárult vizsgálata szerint a fogyasztók számára eurómilliárdos nagyságrendű megtakarítást jelenthetne, ha nem késlekedne az olcsóbb gyógyszerek megjelenése.
Brüsszel korábban azt is megállapította, hogy sok esetben a gyártók magatartása, a generikus termékek engedélyezési folyamatának agyafúrt lassítása okozza a késlekedést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.