2009. október. 01. 09:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. október. 01. 10:55 Gazdaság

A tartalékból költekezne a Fidesz?

Varga Mihály szerint egy hiteles és reális gazdasági program indokolttá teheti, hogy a jövő évi hiánycél ne legyen "kőbe vésve". Az Orbán-kormány egykori pénzügyminisztere az MTI-nek adott interjújában elmondta, hogy a 2010-es költségvetéshez több száz, az önkormányzatokat, az egészségügyet és az oktatást, valamint a környezetvédelmet érintő módosító indítványt ad be a Fidesz.

A költségvetés visszavonásával kapcsolatban kifejtette: a Bajnai-kabinet által benyújtott büdzsével a Fidesz nem ért egyet, és ha kormányra kerül, vagy visszavonja, és újat alkot, vagy pótköltségvetést készít; hogy milyen technikát választanak, azt majd az adott helyzetben döntik el. Annyit előlegezett meg, hogy a pót- vagy új költségvetés előkészítésével kapcsolatos munkát már elkezdték, "nem a sötétbe ugranak".

Arra a kérdésre, hogy a Fidesz szerint a hiánycél kőbe van-e vésve, a párt alelnöke közölte: nincs. Szerinte egy hiteles, reális gazdasági forgatókönyv mellett érdemes a hiánycélt akár "nagyobb összegre venni", mert lehet olyan beruházási, munkahelyteremtő része egy programnak, amely ezt a lépést indokolttá teheti.

Kifejtette, hogy a Fideszben jelenleg két koncepció fut egymással párhuzamosan: a családi adózás rendszere, illetve az egykulcsos adóztatás. Mint mondta, majd a választási program elkészültével derül ki a végleges álláspont, de hangsúlyozta, ő maga el tud képzelni olyan megoldást, amely egyszerre érvényesíti a demográfiai és az adózási szempontokat.

A múlt hétvégi Közgazdász vándorgyűlésen elhangzottakkal kapcsolatban azt mondta: már 2001-ben dolgoztak a Pénzügyminisztériumban egy egykulcsos koncepción, de nem a bevezetés szándékával, hanem hogy kiszámolják, mivel járna, ha a kedvezményeket kivennék az adórendszerből, és csak egy adókulcs lenne.
A mostani kabinettől örökölt helyzet is befolyásolja majd azt, hogy egy következő kormány mikortól tud adót csökkenteni - mondta, hozzátéve: leltárt kell készíteni arról, mi maradt a kasszában, mekkora a garanciavállalások mértéke, hiszen nagyon sok kétes garanciavállalása van a Bajnai-kormánynak.

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága elnökeként jelezte: a Fidesz-frakció a költségvetéshez több száz, elsősorban az önkormányzatokat, az egészségügyet és az oktatást, valamint a környezetvédelmet érintő módosító indítványt ad be.

Átcsoportosítás a tartalékból?

Arra a kérdésre, hogy e területekre honnan csoportosítanának át, azt válaszolta, szerintük túlzottan magas a 325 milliárd forintos tartalék. Kifejtette: nem tartható az az eljárás sem, hogy a kormány ezt az összeget kivonja a parlament hatásköréből, és saját maga osztja el. A forrásokról szólva kiemelte még, nincs szükség több mint 40 milliárdos kormányzati informatikai kiadásokra; emellett pedig a Fidesz spórolna a kamatkiadásokon, és - sorolta - van lehetőség arra is, hogy adócsökkentésben gondolkozzanak.

Emlékeztetett, hogy a Fidesz négy alapelemre építi a gazdaságpolitikáját: hitelesség visszanyerése, fiskális konszolidáció, azaz az államháztartás rendbe tétele, versenyképesség-javító lépések, azon belül adócsökkentés és egy gazdaságpolitikai program elindítása, végül pedig az euró bevezetésének előkészítése, "tehát egy olyan hiteles csatlakozási pálya felvázolása, amelynek a végén tudunk mondani egy időpontot".

A kormányváltás után tervezett lépésekre a növekedésből, hitelességből, kisebb bürokráciából és kisebb korrupcióból lesz forrás - mondta. Hozzátette: amikor 1998-ban a Fidesz-kormány átvette az ország vezetését, egy-másfél év után tudta a növekedést stabilizálni, ma azonban a helyzet rosszabb, "de, ha soha nem kezdjük el, soha nem lesz növekedés ebben az országban".

Nincs se stabilitás, se hitelesség

Varga Mihály vitatta, hogy Magyarország visszanyerte volna hitelességét, stabilitását. Mint mondta, ő személy szerint nem látja a stabilitás jeleit, hiszen "tíz forintokat leng ki a forint per euró árfolyam". Másrészt szerinte azért sem lehet stabilitásról beszélni, mert az országban 10 százalék felett van a munkanélküliség. Harmadsorban az IMF-hitel és az államadósság mértéke sem a stabilitást támasztja alá. Szerinte, ha jövőre a piaci hangulat nem változik meg alapvetően, akkor az ország külső intézményi segítség nélkül nem tudja fedezni az államadósságát.

Megerősítette, ha a Fidesz kerül kormányra, visszavonja az ingatlanadót és hozzányúl a családtámogatási rendszerhez. Arra a felvetésre, miszerint a 13. havi nyugdíjat visszaállítják-e, azt mondta: az a fontos, hogy a nyugdíjasok ne járjanak rosszabbul, annak nincs jelentősége, hogy 12 vagy 13 hónap alatt kapják meg ezt az összeget. Mint megjegyezte: a Fidesz olyan lépéseket hoz majd, amelyek a nyugdíjak reálértékét stabilizálják.
A közszféra 13. havi bérével kapcsolatban ismételten leszögezte, nem tudják, milyen helyzetet örököl majd egy esetleges Fidesz-kormány, "kifosztott kasszával minden döntést jobban át kell gondolni".

Az IMF-hitel újratárgyalását firtató kérdésre azt mondta: "kettőn áll a vásár". A jegybank volt alelnökét, Szapáry Györgyöt kérték fel arra, hogy folyamatos legyen a kapcsolat a Nemzetközi Valutaalappal, de - mint rámutatott - a szervezet szerepköréből fakadóan a kormányokkal tárgyal. Megjegyezte, hogy a Fideszt nem vonták be a 2008. novemberi szerződés előkészítésébe, arról tájékoztatást sem kaptak, vagyis "most még ismeretlen tartalmú dologról beszélünk, nem tudjuk, hogy pontosan mi van a szerződésben, és van-e olyan záradéka, amit nem ismerünk".

Közölte azt is: jelenlegi formájában a Fidesz leállítaná a sukorói kaszinóberuházást, de szerinte ezt már a Bajnai-kormánynak meg kellene lépnie, hiszen az Állami Számvevőszék is jelezte, hogy a földügylet semmis.
zöldhasú
Hirdetés