Viszik, mint a cukrot a Richter-részvényekre cserélhető kötvényeket
Nem változtat a Pénzügyminisztérium az idei prognózisán: 3,9 százalékos GDP arányos eredményszemléletű és 4,1 százalékos pénzforgalmi szemléletű hiányt vár önkormányzatokkal – közölte Katona Tamás, a tárca államtitkára. A tárcánál az is kiderült, hogy a Richter részvényekre átcserélhető kötvények iránt óriási az érdeklődés.
Az államháztartás hiánya önkormányzatok nélkül augusztusban 97,7 milliárd forint, az első nyolc hónapban 913,5 milliárd forint volt. Kifejtette: az augusztusi folyamatok a vártnak megfelelően alakultak, a bevételek a tervezett szerint folytak be, a tárcák fegyelmezetten gazdálkodtak. Pénzforgalmi szemléletben – önkormányzatok nélkül – szeptember végére 1 067,7 milliárd forint hiány várható.
Katona Tamás a legfrissebb makrogazdasági adatokra hivatkozva azt mondta: a második negyedévben érhette el mélypontját a gazdaság, ezt követően javulhat a helyzet. A GDP növekedésére a jövő év második felétől lehet számítani.
A Richter részvényekre átcserélhető kötvények 833 millió eurót meghaladó kibocsátási értéke garantálja, hogy megvalósuljon a 707 millió euró összegben lejáró hasonló kötvények refinanszírozása – mondta Kamarás Miklós, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vezérigazgatója a kötvénykibocsátásról.
A lejáró és a kibocsátott új kötvények ellenértéke közötti különbség kincstári számlára kerül. Az MNV vezérigazgatója arra számít, hogy a vagyonkezelő ebben az évben nettó költségvetési befizető lesz. Szerinte a kibocsátás pénzügyi részleteiről, illetve a jegyzésben résztvevőkről néhány nap múlva adnak tájékoztatást. Annyit azonban Oszkó Péter pénzügyminiszter már elmondott, hogy négy és félszeres túljegyzés mellett zajlott a Richter-részvényekre átcserélhető kötvények kibocsátása.
Kamarás Miklós elmondta, hogy a tranzakció három fő célja teljesült. Egyrészt a befolyó pénzből refinanszírozhatóak az öt évvel ezelőtt az állam Richter-részesedésére kibocsátott, és most szeptemberben lejáró Richter részvényekre cserélhető kötvények. Másrészt a Richter Gedeon gyógyszergyár tovább tudja folytatni az eddigi, támogatható stratégiáját, és növekedési potenciálja fenntartható marad. Harmadrészt fennmarad az állam tulajdonosi szerepköre a cégben a 25 százalékot meghaladó részesedés megtartásával.
Oszkó Péter ehhez hozzátette, hogy nincs olyan igény, ami az eddigi politika megváltoztatására késztetné az államot. Az állam a hosszú távú stratégiai befektetéseit továbbra is meg kívánja tartani, és nem rendeli alá a pillanatnyi pénzügyi igényeinek.
Az MNV szerdán bocsátott ki 833,3 millió euró névértékben, 2014-ben lejáró, 4 680 672 darab Richter törzsrészvényre cserélhető kötvényeket, 32 százalékos kezdeti átváltási prémiummal, 4,4 százalékos éves kamattal. Az átváltási prémium alapjául szolgáló részvényenkénti 36.559,86 forintos árfolyam és a 271,08 forint/euró árfolyam alapján számítva a kezdeti részvényenkénti átváltási ár 178,03 euró.
A kötvénytulajdonosoknak 2014. július 28-tól 2014. augusztus 4-éig lesz lehetőségük arra, hogy kötvényeiket átcseréljék. A kötvényt a névérték 100 százalékán bocsátják ki, és ha cseréjére, visszaváltására, visszavásárlására vagy törlésére korábban nem kerül sor, lejáratkor a névérték 100 százalékán váltják vissza. Az MNV fenntartja a jogot arra, hogy a kötvény jövőbeni átcserélése során készpénzben teljesítsen.
Az MNV jogelődje 2004-ben bocsátott ki először ötéves futamidejű, Richter részvényekre cserélhető kötvényt. Ezek 2009. szeptember 28-án járnak le, mintegy 707 millió euró értékben. A kormány az idén júniusban döntött úgy, hogy a kötvényeket nem váltják át részvényre, hanem azok refinanszírozására új kötvényeket bocsátanak ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.