2009. szeptember. 08. 19:07 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 07. 17:22 Gazdaság

2010-es költségvetés: nem változnak a prioritások

A 2010-es költségvetés alapprioritásai már nem változnak, mivel ezek a magyar gazdaság helyzetéből szükségszerűen következnek - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter kedden Budapesten az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén.

A pénzügyi tárca vezetője hangsúlyozta: a jövő évi költségvetés kiemelt területei közé tartozik a közbiztonság, az egészségügy és a foglalkoztatás, ahol emelkednek az előirányzatok az ideihez képest. Oszkó Péter emlékeztetett arra, hogy a 2010-es büdzsében 400 milliárd forinttal kevesebb bevétellel számolnak, így ekkora megtakarításra van szükség, amelynek felét a központi költségvetésből "fedezik".
   
A pénzügyminiszter elmondta: a költségvetésben hangsúlyt kap a munkahelyek megőrzése, illetve hosszabb távon új munkahelyek létrehozása és a növekedés feltételeinek megteremtése is. Kiemelte:  Magyarországnak elemi érdeke, hogy a pénzügyi kiszolgáltatottságát csökkentse, és ezen a bázison teremtsen prosperáló gazdaságot. Megerősítette: 2009-re továbbra is 6,7 százalékos, 2010-re pedig 0,9 százalékos gazdasági visszaesést prognosztizálnak, és hogy 2010-ben a GDP-hez mérten 3,8 százalékos deficittel számolnak. 
   
Pásztor Miklós, a Munkástanácsok közgazdasági ügyvezetője a munkavállalói oldal képviseletében elmondta: úgy tapasztalják, hogy a vállalatok - az idei és korábbi veszteségekre hivatkozva - nem hajlandóak munkahelyeket teremteni. A munkavállalói réteg - tekintettel a bér- és a plusz szolgáltatások csökkenésére, valamint a munkanélküliségre - 10 százalékos jövedelemcsökkenést szenvedett el az utóbbi időben, ezt a költségvetés tervezésénél figyelembe kell venni - mondta Pásztor Miklós. Hozzátette: sok munkáltató visszautasítja az "Út a munkához" program keretében rendelkezése álló uniós pénzeket a szigorú feltételek miatt.
   
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke is hangsúlyozta: hatékonyabbá kellene tenni az "Út a munkához" programot, úgy, hogy az valóban a munkahelyek megtartását, teremtését segítse elő. 
   
Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) ügyvezető elnöke, a munkáltatói oldal szóvivője elmondta: egyetértenek azzal, hogy jelenleg a stabilitás és az egyensúly megőrzése a legfontosabb.
   
A munkáltatók egyetértettek a munkavállalói oldallal abban, hogy az "Út a munkához" programnak a munkahelyteremtésről kellene szólnia. Antalffy Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy sok kis- és közepes vállalkozás eddig a saját tartalékaiból oldotta meg a problémákat, azonban mostanra ők is kezdenek alkalmazottakat elbocsátani.
   
Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára elmondta: egyetért azzal a munkaáltatói és munkavállalói oldalról is elhangzott kritikával, amelyek szerint az első évben elsősorban a szociális támogatási rendszer átalakítását jelentette az "Út a munkához" program, és nem a foglalkoztatottság növelését. 
   
Az államtitkár hangsúlyozta: a 2010-es szabályozási változások azt a célt szolgálják, hogy az "Út a munkához" programot "átpozícionálják" egy foglalkoztatást segítő programmá. A programra 110 milliárd forintot szánnak, további 7,5 milliárd forintot európai uniós forrásból biztosítanak, ezzel összesen a tavalyihoz képest 10,5 milliárd forinttal jut több pénz idén erre a célra.
    
A keddi ülésen elfogadták a 2010. évi munkaszüneti napok körüli munkarendről szóló előterjesztést is. Eszerint 2010. december 11-e szombat munkanap, december 24-e péntek pedig pihenőnap lesz. Az OÉT szeptember 18-án tartja következő plenáris ülését, amelyen - a részletes számok ismeretében - folytatják a 2010-es költségvetésről szóló törvényjavaslat egyeztetését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?