2009. július. 31. 09:03 Utolsó frissítés: 2009. július. 31. 09:01 Gazdaság

Körkép: éteri szárnyalás a legnagyobb tőzsdéken

Nem volt porszem a rendszerben, kilenc hónapos csúcsokról néztek körbe Európa tőzsdéi csütörtökön. Mind a 18 nyugat-európai börze erősödéssel zárta a tegnapi kereskedést, a várakozásoknál jobb gyorsjelentések nyomán az optimizmus lett úrrá a piacokon.

A 600 legnagyobb európai tőzsdei cég árfolyamát követő Stoxx 600 2,2 százalékkal, 225,25 pontra ugrott. Az indexet ebben a magasságban utoljára november 5-én láthattuk. A kosár cégei közül eddig 151 tette közzé második negyedéves gyorsjelentését, 81-en közülük az elemzői várakozásokat meghaladó eredményről számoltak be. A profit átlagosan 37 százalékkal csökkent éves szinten, de ez úgy tűnik, senkit nem érdekel.

Az USA mutatója is impozáns: az amerikai vállalati elitet tömörítő S&P 500 már jelentett komponensei átlagosan 9,5 százalékkal múlták felül a várakozásokat.

Frankfurt: a Volkswagen a gázra lépett, nem volt egyedül

A frankfurti tőzsde vezető indexe, a DAX-30 utoljára tavaly októberben járt a csütörtöki 1,7 százalékos emelkedés utáni 5360,66 pontos záróár magasságában. A második negyedéves gyorsjelentésüket ezidáig közzétevő német társaságok adózott eredménye átlagosan 19 százalékkal haladta meg a várakozásokat. (A profit pedig átlagosan 71 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól…)

Európa legnagyobb autógyártója, a Volkswagen a várakozásokat meghaladó második negyedéves eredményekről számolt be. A befektetők örömükben 5,7 százalékkal nyomták felé a kurzust.

A BMW-t sem büntetik a Forma-1 rajongók: a világ elsőszámú luxusautó-gyártója 2,1 százalékkal erősödött. A Daimler nemcsak a globális piacon második, a csütörtöki erősödés tekintetében is: a Mercedes gyártója 1,5 százalékkal lett drágább.

A fémárak emelkedéséből a Thyssenkrupp profitált legnagyobb mértékben: az ország elsőszámú acélgyártója 5,7 százalékkal lett drágább. (A kisebbik szereplőnek, a Salzgitternek 3,3 százalékkal kellett „beérnie”.)

A Bayer árfolyamát a Credit Suisse 44 euróról 48 euróra emelte – a befektetők hozzá is kezdtek a jóslat valóra váltásához: a kurzus 3 százalékkal, 43,5 euróra emelkedett.

A Deutsche Telekomot az Equinet ajánlás-javítása is hozzásegítette a 3,4 százalékos emelkedéshez. A két legnagyobb viszontbiztosító is átlagon felül erősödött: az akvizíciókat kilátásba helyező Munich Re 2,5 százalékkal, a Hannover Re 3,0 százalékkal javított.

A nap vesztesei közé került a BASF: a vegyipari óriást a csalódást okozó prognózisok 1,8 százalékos mínuszba taszították.

Párizsban is felbőgött a profitmotor

A párizsi börze benchmarkja, a CAC-40 2,1 százalékkal 3435 pontra emelkedett csütörtökön. A nap nagy nyertese az Alcatel-Lucent volt, a társaság olyat tett, amire 11 negyedéve nem volt példa: gyorsjelentésében nyereséggel örvendeztette meg befektetőit, köszönhetően elsősorban a bejelentett költségcsökkentéseknek. A profit 14 millió euró volt, miközben az elemzők 251 millió eurós veszteségre számítottak. A papír árfolyama meredeken emelkedett, nap végén már közel 10 százalékos pluszt mutatott.

Ugyancsak eredményes napot zártak az Electricite de France SA részvényesei, a papír több mint 5 százalékos felértékelődését a tavalyival megegyező, az elemzők várakozását azonban meghaladó első féléves 3,1 milliárd eurós nyereségnek köszönhette.

A France Telecom részvényeit ugyancsak a várakozásoknál jobb eredmények hajtották, a kereskedés végére a részvény több mint 3 százalékkal drágult. A tetemes, 2,7 milliárd eurós első féléves veszteségről számot adó Renault a nap nagy részét a negatív tartományban töltötte, a késő délután kitörő örömünnepben azonban visszakapaszkodott a pozitív tartományban, végül másfél százalékos nyerseséggel búcsúzott a papír.

London: bányák az égben

Londonban sem maradtak meredeken emelkedő árfolyamok nélkül a befektetők, az FTSE-100 részvényindex 1,9 százalékkal 4631 pontra hízott. Az alaphangot a szigetországban is a vártnál jobb negyedéves jelentések adták meg, de segítette a piacokat a Nationwide Building Society által kiadott elemzés is, miszerint a brit lakásárak zsinórban harmadik hónapja emelkedtek júliusban. Ha a válság a lakáspiacról indult, akkor ott is kell megoldódnia, a stabilizáció jelei pedig a júliusi adatnál már egyértelműek – okoskodhat az optimista spekuláns…

A BT Group volt a nap egyik nagy nyertese, a legnagyobb brit telekomcég árfolyama 13 százalékkal ugrott meg, köszönhetően a vártnál jobb negyedéves eredménynek. Nem panaszkodhattak a Rolls-Royce tulajdonosai sem, a papír közel 9 százalékkal drágult, miután a cég negyedéves teljesítménye elnyerte a befektetők tetszését.

A Londoni fémtőzsdén emelkedő árfolyamok a bányaipari cégek papírjait is kelendővé tették, az Anglo American több mint 4 százalékkal, a BHP Billiton pedig 5 százalékkal erősödött. Az emelkedő árfolyamok mellett nagyítóval is alig lehetett eső részvényt találni. A BAE Systems papírjaival megesett ez a csúfság, miután a haditechnikai eszközöket gyártó cég a visszaeső amerikai szállítások miatt veszteséget jelentett. A részvény több mint négy százalékkal lett olcsóbb csütörtökön.

Ecoline

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.