Dél- és Kelet-Európában terjeszkedne a bécsi tőzsde
Kitart terjeszkedési stratégiája mellet a bécsi értéktőzsdét üzemeltető Wiener Börse AG, remélve, hogy a következő 3-5 éven belül részesedést vásárolhat dél- és kelet-európai értéktőzsdékben, mondta a Wiener Börse vezérigazgatója.
A Wiener Börge három térségbeli börzének már többségi tulajdonosa, a ljubljanainak a 81,013 százaléka, a budapestinek az 50,45251 százaléka és a prágainak a 92,739 százaléka van a birtokában. A vállalat két éven belül egyetlen, közös kereskedési platformot akar bevezetni érdekeltségei számára, a német XETRA rendszert.
Schaller az interjúban beszélt arról is, hogy a Wiener Börse egyelőre nem indul a régiós vetélytársa, a varsói értéktőzsde többségi részesedéséért, de nem is zárja ki teljesen e lehetőséget.
Varsóban a múlt héten bejelentették, hogy a lengyel pénzügyminisztérium kiválasztotta azt a négy külföldi tőzsdevállalatot, amelyek részt vehetnek a varsói értéktőzsde privatizációjában. A frankfurti Deutsche Börse, a londoni LSE, az amerikai-svéd Nasdaq-OMX és az amerikai-nyugat-európai NYSE-Euronext tehet ajánlatot ez év égéig. A lengyel kormány a tőzsde 51-73,82 százalékát tervezi eladni, a privatizációból 12 milliárd zloty (4 milliárd dollár) bevételt remél.
Az osztrák részvénypiac kilátásait illetően Schaller úgy vélekedett, hogy előfordulhatnak még hullámvölgyek, de a neheze "már mögöttünk van". A bécsi értéktőzsde fő mutatója, az ATX idén az év eleje óta 25 százalékkal emelkedett, és jelenleg 50 százalékkal magasabban áll a tavalyi, 1500 pontos mélypontjánál.
A bécsi értéktőzsde üzemeltetője várhatóan hamarosan jóváhagyja, hogy tulajdonosai 100 millió euróval megemeljék alaptőkéjét, az eddigi tőzsderészesedés-vásárlások költségei miatt, illetve némi tőkét képezve a további terjeszkedéshez.
Banki források szerint a tőkeemelésben részt vesz Ausztria három nagybankja, az Unicredit tulajdonában lévő Bank Austria, valamint az Erste Bank és a Raiffeisen csoport. E három pénzintézet együttesen a Wiener Börse mintegy 27 százalékát birtokolja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.