2009. július. 23. 12:35 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 23. 12:47 Gazdaság

A románoknak nincs kedvük vállalkozni

A románok 87 százaléka nem akar saját vállalkozást indítani a következő időszakban, de akiknek már van, azoknak a többség nem kényszerült bezárni meglévő vállalkozását a gazdasági válság miatt, derült ki egy közvélemény-kutatásból.

Az International Brand Consultants intézet e hónapban készített felmérést a gazdasági válság romániai hatásairól. A megkérdezettek 60 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem kényszerült bezárni vállalkozását a gazdasági válság vagy egyéb okok miatt. A válaszadók 29 százaléka viszont kénytelen volt felhagyni a vállalkozói tevékenységgel.

A románok 69 százalékának családját érintette valamilyen módon a gazdasági válság, 28 százalék viszont nem érzett változást. A felmérésből kiderült az is, hogy a románok 73 százaléka tart attól, hogy a jövőben csökkenhet a jövedelme.

A románok másik nagy félelme az infláció. A megkérdezettek 68 százaléka tart a pénzromlástól, 27 százalékukat azonban nem aggasztja. A válaszadók 60 százaléka nem fél attól, hogy esetleg nem tudja törleszteni bankhitelét; e veszélytől a felmérésbe bevontak 36 százaléka tart.

A románok közel 66 százalékát aggodalommal tölti el a gazdasági válság, de a megkérdezettek 32 százaléka nem tart a válságtól.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.