2009. július. 21. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 20. 18:32 Gazdaság

Befektetési tanácsok július negyedik hetére

Az USA-ban elindult gyorsjelentési szezon. A vállalatok általában, de különösen a pénzügyi szektor szereplői hoztak eddig jó eredményeket nyilvánosságra. Bár utóbbiak esetében némi óvatosság nem ártana, mégis emelkedéssel reagáltak a részvénypiacok, vagyis a befektetők minderre fittyet hányva vásárolnak. Mire figyeljünk a héten?

Az elmúlt egy hét a nyári szezon ellenére is izgalmasra sikeredett a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon. Míg egy héttel ezelőtt a korábbi támaszokat feszegették az indexek, addig mára az ellenállások magasságába értek az indexek. Vagyis egy hete tartani lehetett attól, hogy tovább esnek az indexek, és a korábbi pánikszerű piaci hangulat visszatér, ma azonban már az a kérdés, hogy mikor haladják meg a korábbi lokális maximumokat az indexek és törnek a korábbiaknál is magasabb szintekre.

Ennek az optimista hangulatnak elsősorban az lehet az oka, hogy a konjunktúramutatók folyamatos javulást mutatnak, és bár még mindig recesszióban van a gazdaság, a munkaerőpiac továbbra is gyenge, a befektetők már látni vélik a későbbi kilábalás lehetőségét.A vegyes makrogazdasági adatok alapján azonban nem lehet megmondani, hogy mikor következik be a kilábalás, de az biztos, hogy a recesszió mélypontján már túljutottunk. Ebben a környezetben különösen fontosnak számít az USA-ban elkezdődött gyorsjelentési szezon. Mivel a vállalatok jellemzően jobb eredményeket közöltek a várakozásoknál, a részvénypiacok emelkedéssel reagáltak. Különösen a pénzügyi szektor vállalatai hoztak eddig jó eredményeket, ami azonban inkább óvatosságra kellene, hogy intse a befektetőket. A korábbiaktól jelentősen eltérő értékelési szabályok miatt ugyanis a pénzügyi szektor eredményeit az előző évekkel nem lehet összehasonlítani. Ennek ellenére tart az emelkedés, a befektetők vásárolnak, de a korábbi lokális maximumok körüli szinteken már látványosan fogy a lendület.

Devizapiac

Az EUR/USD továbbra is oldalaz, érdemi kimozdulás nem történt egy határozott trend irányába.



Az oldalazásban az figyelhető meg, hogy kisség kezd beszűkülni a csatorna, de ez a momentum nem bír komolyabb jelentőséggel, továbbra is maradt az 1,38-1,42-es szintek közötti sávkereskedés. A továbbiakban sem számítunk a sáv feladására, vagy jelentősebb elmozdulásra, mindaddig, amíg a részvénypiacok (mint a befektetői hangulatra leginkább érzékeny piacok) nem lépnek ki a korábban kialakult – szintén oldalazó – trendből.

Miután a fejlett piacokon optimista hangulatban telt a kereskedés, a fejlődő piacok is erősödtek. Nem volt kivétel ez alól a devizapiac sem: a fejlődő piacokon szinte mindenhol erősödést láthattunk. A kivétel Indonézia volt, ahol a robbantásos merényletek miatt kissé megingott a rúpia, de még itt sem volt pánikszerű menekülés a befektetők részéről.



A forint – illeszkedve a nemzetközi trendekhez – a korábbi erős szintekhez közelít, bár még nem érte el a lokális maximumait a vezető devizákkal szemben. Az euróval szemben közel kerültünk ismét a 272-es szinthez, míg a svájci frankkal szembeni jegyzés ismét a 180-as szint alatt található. A dollárral szemben a 192-es szintet is megütötte a forint. A korábbi maximumok tehát elérhető közelségbe kerültek. Ezen a ponton ismét válaszút előtt állunk, ugyanis a további erősödéshez újabb pozitív impulzusok szükségesek (a korábbi pozitív várakozások megerősítése a recesszióból való kilábalás tekintetében), azonban erre nem igazán lehet számítani. A most erősen meghatározó gyorsjelentési szezon ugyanis nem képes tartós trendet kialakítani, még a várakozásoknál jobb eredmények mellett sem, amíg a makrogazdasági adatok nem támasztják alá a befektetők optimizmusát.

Ezért tehát arra számítunk, hogy a forint a továbbiakban gyengül a vezető devizákkal szemben, de a gyengülés mértéke nem lesz elég ahhoz, hogy a jegyzés kilépjen a hosszabb távú, a forint erősödését jelző trendből. Ez azt jelenti, hogy az euróval szemben a 280-as, míg a dollárral szemben 200-as szintig gyengülhet a forint. Ebből fakadóan a mai szintek mellett (EUR/HUF: 273,50. USD/HUF: 192,50) a devizapárok eladását javasoljuk. A megnyitott pozíciókat pedig az előbbiekben jelzett szintek közelében érdemes zárni, mivel innen megint forinterősödés következhet, ugyanis a hosszú távú erősödő trend fennmaradására számítunk.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

 

A fejlett piacokon Európában és az Egyesült Államokban azonos irányú, de eltérő mértékű mozgást figyelhettünk meg a kötvények kereskedése során. A 10 éves német államkötvények hozama ugyanis alig 10 bázisponttal, miközben a hasonló lejáratú USA államkötvények hozama 40 bázisponttal emelkedett. A hozamok emelkedésének a már többször említett kínálati nyomás mellett a kockázatvállalási hajlandóság emelkedése volt az okozója, ugyanis a befektetők a még mindig igen alacsony hozamú fejlettpiaci kötvények helyett a magasabb nyereséggel kecsegtető befektetéseket (is) keresik immár. Véleményünk hosszú idő óta nem változott: nem javasoljuk a fejlettpiaci kötvények vételét.

A hazai piacon viszont továbbra is csökkenő hozamszinteket látunk:


A fejlettpiacokkal ellentétes trend több tényező együttes hatásának köszönhető: az Állami Adósságkezelő Központ (ÁKK) eurókötvény kibocsátása, a megemelt aukciós kínálati mennyiség, a forint stabilitása. Emellett a CDS-ek piacán mérhető kockázati prémium is erősen csökkent. Azaz a kockázati felár jelentősen csökken, miközben még mindig kiemelkedően magas a hazai alapkamat és a kötvények hozamszintje. Az utóbbi időszakban több elemzés is foglalkozott azzal, hogy Magyarország a válság utáni időszak nagy nyertese lehet, mivel a költségvetési pálya a gazdaságélénkítésben, és az állami segítség területén élenjáró országokkal összehasonlítva éppen ellentétes, azaz csökkenő hiányadatokat mutat. Ez relatív összehasonlításban a magyarországi befektetések folyamatos felértékelődését válthatja ki. A hatás már most is érezhető, hiszen a forint a régió más devizáihoz mérten is erősödik. Mindezek ellenére a hosszú lejáratok esetében nem tartjuk lehetségesnek a további hozamcsökkenést, a rövid lejáratok tekintetében viszont az MNB kamatvágása még további felértékelődést generálhat. Így a rövid kötvények vételét/tartását javasoljuk.
Részvénypiac (Oldaltörés)

 

A részvénypiac mutatja a legplasztikusabb módon a befektetői hangulat változásait. A nyári alacsony forgalom ellenére az utóbbi napokban erős emelkedés alakult ki, de az oldalazó trendből továbbra sem törtek ki a vezető részvényindexek. Azonban a korábbi maximumok körüli szintekre értek a piacok, ahol a már említett fordulópont következhet. A fontos ellenállási szintek (S&P: 940-950 pont) meghaladása további emelkedést generálhat, míg a nagy forgalom melletti csökkenő részvényárak újra visszavethetik a piacokat, a korábbi támasz-szintekre (S&P: 850). Amennyiben lefelé veszik az irányt a piacok egy hosszabb távú technikai alakzat is kialakulhat, ugyanis kettős csúcs alakulhat ki. Ebben az esetben a korábbi minimumok környékére eshetnek a részvényárak. Ma ugyan még korai lenne ezzel számolni, de meg kell említeni a hosszabb távon várható trendek feltérképezéséhez. Egyelőre még az a kérdés, hogy a korábbi lokális csúcsokat meghaladjuk-e, vagy sem. Amennyiben meghaladjuk, akkor az előbb említett nagyobb esés is elkerülhetőnek tűnik. Ez rövid távra elvileg jó befektetési lehetőség kínálkozik, de ebben az esetben meg kell vizsgálni a potenciális emelkedés mértékét is.

Véleményünk szerint a további emelkedés az S&P esetében 1000 pontig lehetséges. A számokból (S&P támasz: 850, ellenállás: 9560, az ellenállás után elérhető maximum: 1000 pont, a támasz letörése után elérhető minimum: 670 pont) könnyen belátható, hogy aszimmetrikus a várható mozgások mértéke, vagyis az emelkedés jóval behatároltabb lehet, mint az esés. Így a – a kockázatok aszimmetriája miatt – kivárást javasolunk a fejlett piacok tekintetében.

A helyzet a feltörekvő, így a hazai piacon is hasonló képet mutat:




Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD: 1,3800: vétel,
1,4150: eladás.
EUR/HUF: 273,5 alatt: vétel,
278 felett: eladás.
USD/HUF: 192,5 alatt: vétel,
198 felett: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás,
USA részvények: kivárás,
Orosz részvények: eladás,
Egyéb feltörekvők: kivárás.
Hazai részvénypiac:
OTP vétel: 3500 alatt, (STOP: 3450-3500)
OTP eladás: 3700 felett,
Többi hazai részvény: kivárás.
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: kivárás
Hazai piac: rövid lejáratokra tartás/vétel.
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal)
A BUX a 16 600 és 14 300 pont közötti sávban ingadozik. A jelzett szintek egyben a támasz- és ellenállás szintjei is. Amennyiben a fejlett piacok lokális csúcsra érnek, a hazai piacon is van esély a korábbi 16 600 pontos csúcs maghaladására, míg egy esésben a 14 300 pontos érték letörése 12 700 pont környékére vetheti vissza az indexet. Egy kis számolgatás után látható, hogy a hazai piacon nincs akkora különbség a lehetséges emelkedés, valamint az esés mértékében, így kisebbek a kockázatok – legalábbis a piac egészére vonatkozóan.

Az egyedi részvények jelentős kockázati különbségeket hordoznak ugyanis. A gyógyszergyári részvények a mai árszinteken már túlértékeltnek hatnak, így növekedési potenciáljuk erősen korlátos, míg a Mol a tulajdonosi szerkezet miatt egyre kiszámíthatatlanabbul viselkedik. A vezetőrészvények közül egyedül az OTP az, amelyik mozgásával lekövezi a nemzetközi trendeket, ráadásul az utóbbi időszakban kissé lemaradó volt az emelkedésben. Ennek oka az lehet, hogy a pánik idején az OTP részvényei szenvedték el a legnagyobb veszteséget, és a BUX korábbi lokális csúcsához az OTP részvényeinek kellett a legnagyobbat emelkedniük.

A továbbiakban tehát arra számítunk, hogy konszolidálódik az OTP mozgása, ami most azt jelenti majd, hogy relatív felülteljesítő lesz a részvény, amit erősít az is, hogy a gyorsjelentési szezonban a bankok jó számokat közöltek az eddigiekben. Veszélyes lehet viszont az amerikai CIT Group esetleges csődhelyzete. A bank közel 1 millió kis- és közepes vállalatnak, főleg kiskereskedelmi cégeknek hitelez rövid lejáratra, a bankmentő csomagból is részesedett mintegy 2,3 milliárd dollárral, azonban a CIT vezetői újabb tárgyalást kezdeményeztek a kormánnyal egy újabb támogatásról. Eddig a kormány képviselői elutasították a csőd szélén táncoló bank kérését… A helyzet tehát ezúttal sem mentes a kockázatoktól, azonban ennek ellenére vételre ajánljuk az OTP részvényeit, mivel jó befektetői hangulatban 3700-ig emelkedhet, míg egy általános esésben a 3250-es szint megfoghatja. Ez majdnem szimmetrikus kockázatot jelent, illetve STOP-szint beállításával (a mai 3500 forintos árhoz 3350-3400-as STOP-pal) a lehetséges veszteség minimalizálható.

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?