2009. július. 16. 14:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 16. 13:55 Gazdaság

Felszámolják a rétsági napelemgyárat

Felszámolás alatt áll a rétsági Heliogrid Magyarország Napelemgyártó Kft., a napelemgyártás már megszűnt, a 36 alkalmazott leépítése folyamatban van - közölte Balázs Miklós felszámoló.

A 16,5 milliárd forintos beruházást 2007 márciusában jelentette be Kóka János akkori gazdasági miniszter, a gyár 800 új munkahely létrehozását tervezte. A felszámoló elmondta: félig kész üzemről van szó. Négy gyártósort terveztek, de csak egyet telepítettek a felszámolás megkezdéséig, június 8-ig.

A Nógrád megyei napelemgyár tíz hitelezőnek 122 millió forinttal tartozik. Balázs Miklós szerint átmeneti megbízásokat még tudnak végezni, de a 36 alkalmazott leépítése folyamatos, 9 dolgozó munkaviszonya már megszűnt. Mérnököket és középfokú végzettségű betanított munkásokat alkalmazott a gyár - tette hozzá. Magyarországon és külföldön is értékesített napelemet a gyár, és részt vett kínai üzemek telepítésében is.

A felszámoló tájékoztatása szerint nehéz lesz az értékesítés, mert nem egységes a tulajdonosi szerkezet. A technológiát és a berendezést lízingelték, azok nincsenek a cég tulajdonában. Az egyetlen telepített gyártósor az Energosolaré, az ingatlant pedig a TDK-tól bérelték. Balázs Miklós úgy látja, hogy olyan szakmai befektetőt kell találni, aki a megszűnő cég helyére lép.

Maczinkó István, a HelioGrid Magyarország Napelemgyártó Kft. igazgatója 2007. március 9-én, a beruházás bejelentésekor arról számolt be, hogy a 16,5 milliárd forintos fejlesztést 60 százalékban magyar, 40 százalékban svájci és amerikai befektetők finanszírozzák. Vékonyrétegű technológia alkalmazására akartak berendezkedni, úgy tervezték, hogy 2008-tól évi 500 ezer négyzetméternyi ilyen napelemet gyártanak. A gyár beruházásának megtérülési idejét öt évre tették, a beruházás teljes megvalósulása után évi 20-25 milliárd forint árbevételt terveztek.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.