2009. július. 08. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 08. 16:20 Gazdaság

Tévedés, butaság, sőt gyilkosság a tervezett verespataki aranybánya

Hatalmas tévedés, butaság, sőt, gyilkosság az erdélyi Verespatakon (Rosia Montana) tervezett aranybánya – így nyilatkozott szerdán a Román Tudományos Akadémia elnöke, Ionel Haiduc, miután az általa vezetett intézmény megerősítette, hogy elítéli a beruházást. Az Agerpres hírügynökség szerint az intézmény álláspontja továbbra is az, hogy a beruházás nem közhasznú, és súlyos negatív mellékhatásokkal jár.

Az erről kiadott nyilatkozat szerint a Román Tudományos Akadémia úgy véli, hogy a beruházás súlyosan árt a környezetnek, és Európában egyedülálló régészeti értéket semmisítene meg. A tudományos testület kockázatosnak tartja a beruházó által alkalmazni kívánt ciántechnológiát, és úgy véli, hogy az új bánya megnyitása nem nyújt hosszú távú gazdasági és szociális megoldást az ott élők számára. Az akadémia szerint más megoldást kell keresni az ottani gazdasági élet fellendítésére.

Verespatakon a kanadai-román Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) vegyesvállalat Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szeretné megnyitni. A 330 tonna arany és 1600 tonna ezüst kiaknázása érdekében ciántechnológiát használna. A beruházó tervei szerint a jelenlegi Verespatak eltűnne a föld színéről. A beruházó már fölvásárolta a házak körülbelül 80 százalékát, és a kiköltöztetett helyiek számára Gyulafehérvár (Alba Iulia) mellett új lakótelepet építtetett.

A beruházási terv engedélyezési folyamatát 2007-ben felfüggesztette a román környezetvédelmi minisztérium. Az RMGC azt reméli, hogy a mostani román kormány folytatja az eljárást, és lehetővé teszi a beruházás megvalósulását.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.