2009. július. 06. 15:27 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 06. 15:27 Gazdaság

Összehangolt nemzetközi válságlépéseket akar Barroso a G8-tól

Összehangolt válaszlépéseket sürget José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke a világ legfejlettebb iparú nyolc államának (G8) vezetőitől, a gazdasági és pénzügyi válsággal, a kereskedelemmel, az éghajlatváltozással és az energiaellátással, a fejlesztéssel és az afrikai helyzettel, valamint az élelmiszer-ellátás biztonságával kapcsolatos közös gondok megoldása érdekében.

A portugál politikus erről a hét közepén tartandó olaszországi G8-csúcstalálkozót megelőzően Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján beszélt, hétfőn. Franciaország, Németország, Olaszország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Oroszország, Kanada és Japán vezetőinek témája ezúttal a globális gazdaság, ezen belül többek között a világkereskedelem, az éghajlatváltozás és az energiaellátás, az afrikai helyzet és a fejlesztés, valamint a élelmiszer-ellátás biztonsága lesz. Barroso hangoztatta: a csúcstalálkozóra nehéz időszakban kerül sor.

Ez alkalom arra, hogy további kötelezettségvállalásokat fogalmazzunk meg. Gyorsan végre kell hajtanunk a globális pénzügyi rendszer reformját, határozott lépéseket kell tennünk az éghajlatváltozás feltartóztatása érdekében, és meg kell erősítenünk, illetve teljesítenünk kell a világ legszegényebb országainak tett kötelezettségvállalásainkat – mondta Barroso.

A bizottsági elnök szerint meg kell erősíteni azt a célkitűzést, amelynek értelmében 2050-re világszinten legalább 50 százalékkal csökkentenék a szén-dioxid kibocsátásának mértékét. Ezenfelül valamennyi fejlett országnak késznek kellene mutatkozni arra, hogy ugyanebben az időszakban a kibocsátást legalább 80 százalékkal mérsékeljék – tette hozzá.

A világgazdaság témájában Barroso – mint mondta – fel fogja szólítani a G8-csoportot, juttassák egyértelműen kifejezésre, hogy gazdasági válság idején ellen kell állni a kereskedelmi és befektetési kapcsolatokban jelentkező a protekcionista nyomásnak. A jelenlegi válság súlyos társadalmi kihatásaira tekintettel javasolni fogja a kormányoknak, hogy első helyre az embereket érintő kérdéseket tegyék, és dolgozzanak ki olyan szociális és foglalkoztatási politikákat, amelyek segítik a munkahelyek védelmét.

Kiemelt kérdésnek minősítette Barroso a világ élelmiszer-ellátásának biztonságát is. Emlékeztetett, hogy Brüsszel már meg is kezdte a tavaly bejelentett egymilliárd eurós élelmezésfinanszírozási támogatás alkalmazását.

zöldhasú
Hirdetés