Fél évszázados rekord ütemben nőtt az ipari termelés Japánban
Japánban májusban harmadik hónapja nőtt az ipari termelés az előző hónaphoz viszonyítva, méghozzá az áprilisi többlettel azonos, több mint fél évszázados rekord ütemben, de az egy évvel korábbitól még mindig nagy az elmaradás, és a jövő is bizonytalan.
Májusban a japán ipar termelésének értéke 5,9 százalékkal nagyobb volt, mint áprilisban, miután áprilisban is éppen 5,9 százalékkal nőtt a teljesítmény, közölték a japán gazdasági, kereskedelmi és ipari minisztériumban hétfőn.
A legerősebben az autó-, az elektronikai és a vas- és acélipar javult, az összes ágazat közül csak a papír- és a textilipar romlott tovább.
A kereslet azonban még csökkent. A kormány autókra és elektronikai cikkekre adott ártámogatásai ellenére a japánok 2,8 százalékkal kevesebbet költöttek a kiskereskedelemben, mint áprilisban - áprilisban is ugyanígy csökkent a forgalom márciushoz képest -, de a helyzet jobb, mint márciusban, amikor 3,8 százalékkal esett vissza a forgalom az előző hónaphoz képest.
Tavaly májushoz képest 29,5 százalékkal kevesebbet termelt a japán ipar májusban az áprilisi, 30,7 százalékos éves mínusz után. Eddig a legnagyobb éves visszaesés februárban volt, 38,4 százalékos.
Májusban a japán autóipar hazai termelése - 542 282 kocsi, teherautó és busz - 41,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, miközben hazai kereslet 292 043 ilyen járműre volt, 19 százalékkal kevesebbre, mint tavaly májusban. Az autók, teherautók és buszok exportja Japánból 55,9 százalékkal csökkent tavaly májushoz képest, 233 217-re. A visszaesés éves összehasonlításban nyolcadik hónapja tartott mind a termelésben, mind a kivitelben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.