2009. június. 23. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 23. 13:52 Gazdaság

Mikor vegyünk eurót a nyaraláshoz?

A válság ellenére is sokan utaznak külföldre nyaralni. Az utóbbi idők árfolyamváltozásai miatt azonban érdemes jobban megtervezni, hogy mikor vegyük meg a szükséges valutát – tanácsolja az Equilor befektetési társaság.

Sokan vannak, akik a nyári szabadságról és a külföldi utazásról nem akarnak lemondani, inkább máshol próbálják meghúzni a nadrágszíjat. Felmérések azt mutatják, hogy a korábbi éveknél valamivel többen döntenek majd a belföldi pihenés mellett, de még így is sokan utaznak külföldre. Utóbbiaknak azonban mindenképpen érdemes megfontolni, hogy mikor, milyen árfolyamon és milyen ütemben vásárolják meg a nyaraláshoz szükséges valutát.

Külföldi utazáskor óhatatlanul szembekerülünk a pénzváltás gondjaival. Hosszú éveken keresztül az árfolyam mozgása nem okozott különösebb fejtörést, hiszen már az is nagy hír volt, ha egyik hónapról a másikra 4-5 forintot elmozdult az ár. Ez pedig egy négyfős család egyhetes külföldi nyaralása esetében 500 eurós költőpénzzel kalkulálva nem jelentett nagy különbséget (körülbeül 2 ezer forint).

Az elmúlt időszakban azonban többször is előfordult, hogy az árfolyam egyik napról a másikra 10 forinttal, vagy néha még ennél is többel mozdult el. Bár most a helyzet valamivel nyugodtabb, a napi 4-5 forintos mozgás megmaradt.

Példa: változó euróárfolyamok melletti „megtakarítási/veszteség” lehetőségek
(4 fős család esetén, egyhetes külföldi nyaralás során 500 euró költőpénzzel kalkulálva)

Euró árfolyama

280 Ft (~aktuális)

300 Ft

272 Ft

500 Euró ára

140 000 Ft

150 000 Ft

136 000 Ft

„Veszteség” *

-

10 000 Ft (7,1%)

-

„Nyereség” *

-

-

4000 Ft (2,8%)

* A 280 forintos euró árfolyamhoz képest

A pénzügyi piacokon tapasztalt tavaszi mélypontokhoz képest sokat javultak a körülmények. A befektetői bizalom sok területen újraéledt, és ez mindenképpen segítette a fejlődő piacok devizáinak, így a magyar forintnak is az erősödését. Ráadásul a Magyar Nemzeti Bank egyelőre kitart a magas kamatpolitika mellett, vagyis ellentétben a legtöbb hasonló cipőben járó országgal, egyelőre nem kezdi meg a kamatcsökkentések sorozatát, fenntartva ezzel a vonzerőt a magyar forintbefektetések iránt. Ennek eredménye, hogy vannak napok, amikor az eurót már 280 forint alatt lehet vásárolni a devizapiacon (a valutaváltóknál az eladási árfolyam magasabb lehet).

A nyári likviditáshiány és a csendesebb piac elősegíti, hogy a következő hetekben az euró árfolyama körülbelül ezen a szinten maradjon, de középtávon a további lendületes forinterősödésre (olcsóbb euróra) kicsi az esély. Egyrészt azért, mert a nemzetközi hangulat romlása esetén várható egy második hulláma a válság pénzpiaci lereagálásának, másrészt azért, mert a fejlődő piacokon több helyen is aggodalomra okot adó események zajlanak. S mint az mindig is jellemző volt ezeken a területeken, a rossz hírekre sokkal gyorsabban és többet mozdulnak az árfolyamok, mint a jó hírekre.

Aki még nem vette meg a nyaraláshoz szükséges devizáját, annak érdemes a 280 alatti árfolyamokat kihasználnia. Bár van rá némi esély, hogy a 272-es szintet is megközelítse az euró árfolyama a következő hetekben, annak veszélye mégis nagyobb, hogy az árfolyam felkússzon akár a 290-es értékig is. Ez pedig 500 euró esetében akár 5000 forint feletti különbséget is jelenthet.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.