Anheuser-Busch InBev: kevés a lé, eladja a Borsodit
Több befektetési társaság is érdeklődik az Anheuser söripari csoport eladásra kínált közép-kelet-európai érdekeltségei, köztük a Borsodi Sörgyár iránt.
A Wall Street Journal szerdán jól értesült forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a Kohlberg Kravis Roberts, a CVC Capital Partners és a TPG befektetési társaságok jelentkeztek vevőként, s 2,5 milliárd dollárt, vagy még ennél is többet fizetnének a cégekért. Azt egyelőre még nem lehet tudni, hogy a befektetési társaságokon kívül szakmai befektetők is érdeklődnek-e a térségbeli érdekeltségek iránt.
A világ legnagyobb söripari csoportjaként számon tartott Anheuser-Busch InBev a napokban jelezte, hogy a magyarországi mellett eladja bolgár, román, cseh, horvát, szerb és montenegrói érdekeltségét. Mivel az ügylet még igen korai szakaszban van, azt sem lehet tudni, hogy az ukrán és orosz cégét megtartja-e a vállalatcsoport.
Az Anheuser a jövőben nagyobb piacaira akar koncentrálni, mivel a közép-kelet-európai térség viszonylag szerény bevételt jelent a csoport számára: tavaly például 571 millió dollárt hozott, ami az összes bevétel 4,7 százaléka. A térségben csökkent az értékesítés az elmúlt másfél évben a gazdasági válság miatt.
A másik ok az adósságok csökkentése: a belga InBev tavaly vásárolta meg 52 milliárd dollárért az amerikai Anheuser-Busch céget, a Budweiser márkanév tulajdonosát, s forgalma alapján így lett a világ legnagyobb söripari vállalata. Az AB InBev az adósságok csökkentése jegyében a múlt hónapban már eladta koreai érdekeltségét 1,8 milliárd dollárért.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.