Nem lesz ázsiai válság Kelet-Európában, de V alakú fellendülés sem
Kelet-Európában nem várható a 90-es évek végének ázsiai válságához hasonló, térségi szintű heveny fizetési krízishelyzet, de "V alakú", vagyis a meredek visszaesést követő, hasonlóan meredek fellendülés sem, mondták szerdán Londonban a Fitch Ratings vezető elemzői.
A legnagyobb európai hitelminősítő által a kelet-közép-európai kilátásokról rendezett szemináriumon Ed Parker, a cég feltörekvő európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója azt mondta: az egész kelet-európai térségre kiterjedő rendszerszintű, súlyos fizetési válsághelyzet azért sem valószínű, mert egyes országok - elsősorban is Csehország és Lengyelország - sokkal erősebb helyzetben vannak, mint például a baltiak. Emellett a legrosszabb forgatókönyvek megvalósulásának megakadályozása szempontjából kritikus tényező a nemzetközi pénzügyi szervezetek "hatalmas tűzereje" és látható támogatási hajlandósága.
A Fitch várakozása szerint a térség egészének gazdasági teljesítménye az idén átlagosan 4,5 százalékkal esik, és jövőre is csak igen lanyha, 1,3 százalékos növekedés valószínű.
Magyarországra a hitelminősítő 2009 egészére a hivatalos előrejelzéssel jórészt egyező, 6,7 százalék körüli gazdasági visszaesést valószínűsít, és jövőre is még 1 százalékos GDP-mínuszt jósol.
A Fitch vezető elemzője szerint a térségben jövőre még "nem lesz az az érzet, hogy fellendülés van", a munkanélküliség még növekedni fog, a közfinanszírozási szektorok nyomás alatt maradnak, vagyis elhúzódó kiigazítási folyamat valószínű gyors fordulat helyett.
Arra a kérdésre, hogy várható-e a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU pénzügyi támogatásának folytatódása, Parker igennel felelt, mondván: Magyarország folytatja a kiigazító gazdaságpolitikát, ami a külső támogatáshoz szükséges. A Fitch térségi igazgatója szerint a hitelminősítő azt is valószínűsíti, hogy az IMF kiterjeszti a Magyarországnak összeállított támogatási program határidejét, ha ez szükségesnek bizonyulna.
Arra a kérdésre, hogy a cég hitelkockázati szempontból negatív fejleménynek ítélné-e az esetleges előrehozott választásokat, Parker azt mondta: nem feltétlenül, mivel például ha a kormányprogram végrehajtása mögötti politikai konszenzus töredezni kezdene, és a "technokrata kormány" nem tudná átvinni intézkedési terveit, akkor jobb, ha egy erős kormány "jön be", amelyik kész a szükséges kemény döntések meghozatalára.
A Fitch igazgatója azonban úgy vélte: jelenleg valójában minden pártnak megfelel, hogy a mostani "technokrata kormány" végezze el a költségvetés ellenőrzés alá vonásával járó "piszkos munka jelentős részét".
A Fitch szerdai londoni rendezvényén kiderült: a hallgatóságban jelenlévő elemzők jelentős része számít arra, hogy 2010-ben egy vagy több kelet-európai szuverén adós nem fizetővé válik.
Az ezzel kapcsolatos kérdésre Parker az MTI-nek a rendezvény szünetében azt mondta: ő is lehetségesnek tartja a szuverén nem fizetővé válást a tágabb térségben. Kiemelte: a Fitch a régió országai közült háromra - Moldovára, Ukrajnára és Grúziára - mélyen spekulatív, "B" kategóriás, vagyis a befektetésre ajánlott alapszinttől legalább négy fokozattal elmaradó adóskockázati besorolásokat tart érvényben.
Parker nem mondta kifejezetten, hogy a Fitch ezekben az országokban számít szuverén törlesztési leállásokra, de kijelentette: tekintettel a pénzügyi válság súlyosságára, "nem lenne meglepő", ha egyes országok hátralékba kerülnének.
A hitelminősítő feltörekvő európai besorolásokért felelős igazgatója "jelentősnek és növekvőnek" nevezte a lett valuta, a lat leértékelésének kockázatát, hozzátéve: ez volt az egyik oka annak, hogy a Fitch a lett szuverén besorolást az elmúlt két évben négy fokozattal rontotta. Jóllehet valószínű, hogy Lettország megkapja az IMF/EU-támogatás következő részletét, azonban ez sem fogja megszüntetni az árfolyamrendszerre nehezedő, lefelé ható nyomást, tekintettel a recesszió súlyosságára és a piaci bizalomvesztésből eredő, "önmegvalósító" folyamatokra, mondta Parker.
Lettországra két nagy nemzetközi hitelminősítő - a Fitch mellett a Standard & Poor's is - befektetési kategória alatti, magas hozamú szuverén adósbesorolást tart érvényben, "BB plusz" szinten. Az EU-ban csak két országnak van spekulatív hitelminősítői osztályzata; a másik Románia, amelyet a két cég ugyancsak "BB plusz" besorolással listáz.
A Standard & Poor's éppen e hét elején vette további leminősítés valószínűségére utaló negatív megfigyelés alá Lettország szuverén adóskockázati besorolását, ugyancsak a lett valutára nehezedő, a cég szerint egyre erősebb nyomásra hivatkozva.
Az S&P a negatív megfigyelés bejelentéséhez fűzött elemzésében szintén úgy vélekedett, hogy jelentősen nőtt az árfolyam kiigazításának valószínűsége a következő néhány hónapban.
A Fitch Ratings múlt heti londoni elemzésében azt írta, hogy "súlyosan negatív" hitelkockázati fejlemény lenne a lett valuta leértékelése, mivel Lettország külső adóssága magas, 2008 végén a hazai össztermék (GDP) 128 százaléka volt, és a bankrendszer által kihelyezett hitelállomány 90 százaléka is devizaalapú.
Nagy londoni elemző házak térségi járványveszélytől ugyanakkor nem tartanak egy esetleges lett valutaleértékelés nyomán.
A 4cast nevű londoni gazdaságkutató cég elemzői a minap annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a többi közép-kelet-európai gazdaság teljesen különbözik a baltiaktól, semmilyen fundamentális kapcsolat nincs a két térség között, még a bankszektorok közti átfedés is nagyon csekély.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.