2009. június. 02. 12:05 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 11:46 Gazdaság

Nőtt, de még visszaesést mutat a beszerzési menedzser index

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke 45,3 százalék ami 4,7 százalékponttal magasabb ugyan az áprilisi értéknél, de továbbra is jelentősen elmarad az ilyenkor megszokott szinttől, és a feldolgozóipar csökkenését mutatja – közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

A közlemény szerint korábban csak 1998-ban volt 50,0 pont alatt a májusi mutató. Legalább nyolc egymást követő hónapban az elmúlt 15 évben még egyszer sem csökkent a feldolgozóipar teljesítménye, a korábbi negatív rekordot az 1998. augusztus-december közötti öt hónapos időszak tartotta.

A felmérés 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul. A BMI összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga, amelynek 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipar fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

Májusban egy részindextől eltekintve valamennyi mutató negatív tartományban tartózkodott. Az áprilisi enyhe emelkedés után májusban folytatódott a tendencia az új megrendelésekre vonatkozó indexnél. A mutató májusban 7,1 százalékponttal nőtt, értéke 45,2 százalékot tett ki.

A májusi beszerzési mennyiség indexe 44,3 százalékot tett ki, nagy mértékben, 11,3 százalékponttal megugrott a történelmi mélypontnak tekinthető áprilisihoz képest. A termelési mennyiség index májusi 44,4 százalékos folyó havi értéke 6,8 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva, így az előző két indexhez hasonlóan itt is viszonylag enyhén folytatódott az összehúzódás.

Július óta folyamatosan egyre kisebb ütemű növekedést jelzett a beszerzési árak indexe, amelynek értéke májusban 49,3 százalék volt, áprilishoz képest 3,4 százalékponttal lett magasabb, és már hatodik hónapja mutatja a beszerzési árak csökkenését. Májusban az egyetlen pozitív tartományban levő részindex ismét a szállítási átfutási idő volt, értéke 50,7 százalék volt, amely 2,8 százalékponttal kisebb az áprilisinál.

Tovább csökkent májusban is mindkét – vásárolt és késztermék – készletfajta mennyisége, és a mérséklődés üteme mindkét fajtánál gyorsult. A vásárolt készletek szintje 36,4 százalék volt májusban, ami 1,4 százalékpontos csökkenéssel megközelítette a márciusban mért 35 százalék mélypontot.

A késztermékkészletek 36,1 százalék indexe 0,7 százalékponttal lett alacsonyabb áprilishoz képest. A májusi érték nemcsak az elmúlt hét hónap, de a BMI felmérés történetének legalacsonyabb értéke is egyben. Az MLBKT közlése szerint javultak a külpiaci mutatók áprilishoz képest. Az importindex 1,1 százalékponttal 40,7 százalékra nőtt, a csökkenés üteme így némiképp tovább lassult, és a májusi érték 2008 októbere óta a legmagasabb. Az exportindex 45,3 százalék értéke 9,3 százalékponttal haladta meg az áprilisi szintet, elmozdulva a múlt havi abszolút mélypontról. A májusi érték ebben az esetben is a legjobb 2008 októbere óta.

A foglalkoztatási index májusi 45 százalék értéke 2008 májusa óta elbocsátásokat jelez a feldolgozóiparban, de a múlt havihoz képest 5,6 százalékponttal nőtt az értéke. Ennél gyengébb májusi értéket már 1999-ben és 2005-ben is mért már az MLBKT.

zöldhasú
Hirdetés