2009. május. 26. 08:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. május. 26. 10:42 Gazdaság

Befektetési tanácsok május végére

A nemzetközi piacokat továbbra is a várakozások irányítják. A befektetők kockázati étvágya kezd megjönni, de még szó sincs a recesszió előtti időszakot jellemző szintekről és a gyökeres változásokra is még várni kell. Mire figyeljünk a héten?

Az elmúlt napok ismét bizonyították, hogy a piac erősebb, mint ahogy gondoltuk, illetve magasabb részvényárak alakultak ki, mint amit a fundamentumok indokolnak. Így továbbra is a várakozások maradtak meghatározók a nemzetközi piaci mozgások tekintetében. Az USA piacai lassan csorognak ugyan, de arról továbbra sem beszélhetünk, hogy egyértelmű eső trend alakult volna ki. A feltörekvő piacok pedig közben tovább emelkednek, amit erőteljesen támogat a befektetők egyre nagyobb kockázati étvágya is. Természetesen szó sincs olyan szintekről, mint a recesszió előtti időkben, de a 2008 egészét, illetve 2009 elejét meghatározó kockázatkerülő magatartás már a múlté.

Az azonban még a jövő zenéje, hogy a folyamatok mikor vesznek gyökeresen más irányt. A nyári időszak általában nem arról nevezetes, hogy a részvényárak fékeveszett száguldásba kezdenek. Inkább azt tartjuk valószínűnek, hogy a nyár egésze oldalazással fog telni, de az árak változékonysága növekedni fog, mivel a forgalom alacsony szinten alakul majd.

Devizapiac

Az EUR/USD keresztárfolyam változásai megelőzték várakozásainkat: a jegyzés elérte ugyan az általunk is várt 1,40-es szintet, csak hamarabb. A folyamatok tehát gyorsabb lefolyásúak, mint azt korábban feltételeztük. Ennek is az lehet az oka, hogy a várakozásokat árazzák a befektetők, és a fundamentumokkal nem igazán foglalkoznak.



A volatilitás nem csökkent, szinte állandó értéket produkál, de természetesen a trendben a 0 százalékos szinttől folyamatos eltolódást látunk. A következőkben nem várunk már további dollárgyengülést, inkább arra számítunk, hogy ismét egy konszolidációs szakasz következik. Amennyiben a piac továbbra is ilyen gyors mozgásokat produkál, akkor a konszolidáció helyett egy átmeneti dollárerősödés következik az 1,36-os szintig, de csak azért, hogy egy gyors irányváltással az 1,42-es szintet vegye célba a jegyzés. Azaz a hosszú távú trend fennmaradására számítunk, melyben átmenetileg dollárerősödést várunk. A jelzett szintek belépési pontok lehetnek. Mivel a dollár erősödése az uralkodó hosszú távú trenddel ellentétes mozgás, az EUR/USD eladásnak nagyobb a kockázata az 1,40-es szinten, mint a devizapár vételének 1,36-on. Természetesen a kockázatvállalók mindkét szintnél nyithatnak pozíciókat.

A hazai piacon is tovább folytatódott a trend, a forint emelkedő csatornában maradt a vezető devizákkal szemben.
 


Kisebb megingások természetesen vannak a piacon, de a feltörekvő devizák világszerte jó teljesítményt mutatnak, mivel a befektetők kockázatvállalási hajlandósága továbbra is erősíti a magas kamatozású eszközök árát. A forint tehát ismét a nemzetközi trendekhez igazodva mozog, amit a hazai hírek, adatok is támogatnak, ugyanis az államháztartási hiányadat, illetve a GDP visszaesését mutató adat is jobb lett a várakozásoknál, miközben a befektetők körében a tervezett adóváltozások is pozitív reakciót váltottak ki. Persze nagy kérdés, hogy ezekből a tervekből mi az, ami megvalósul, illetve az is, hogy a megvalósult tervek milyen tényleges hatásokat fognak kiváltani. Ma még ezzel és a hasonló kérdésekkel nem foglalkozik a piac, hanem a lehetséges kimenetelek közül szinte csak a pozitív szcenáriót árazzák a befektetők.

Várni kell tehát az ideálisnak tűnő belépési pontra, ami mai ismereteink szerint 275-ös EUR/HUF alatt, illetve 195-ös USD/HUF alatt lehet. Ehhez persze az is kell, hogy amikor ezek a szintek elérhetővé válnak, a piaci hangulat már kissé visszaessen. Ma ugyanis azt látjuk, hogy amíg az optimista piaci hangulat fennáll, a forint trendszerű erősödésben marad.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

A fejlett piaci kötvények mozgása is azt mutatja, hogy a befektetők ma már a magasabb hozam érdekében hajlandók kockázatokat vállalni. Ennek megfelelően az USA tízéves állampapírok hozama 3,1 százalékos szintről 3,5 százalékra emelkedett, míg a szintén tízéves bundok hozama beragadt a 3,8 százalék körüli szintre. Ebben a szegmensben továbbra sem várunk érdemi elmozdulást, így befektetést sem.



A hazai piacon folytatódott a hozamcsökkenés, de csak a hosszabb lejáratok esetében, mivel a rövid oldalon az MNB alapkamat határozza meg a hozamok alakulását.

A mára kialakult szinteken venni semmiképpen nem érdemes, a vételi pozíciók nagy részének eladását viszont már korábban is ajánlottuk. Így nem marad más lehetőség, mint hogy a korábbi, még a hozamemelkedés időszakában, drágábban vett állampapírok értékesítése. Ezúttal tehát a még meglévő és a hozamcsökkenéssel nyereségesen eladható kötvények eladását javasoljuk. Belépési pontokat csak akkor kell keresni, ha a bankbetétek kamatát meghaladó hozamok alakulnak ki a piacon. Ez természetesen kétféleképpen mehet végbe; vagy a betéti szintek kerülnek lejjebb, és/vagy a hozamok emelkednek. Ma ezt még nem tudjuk megmondani, de mindkét folyamatnak megvan az esélye.

Részvénypiac (Oldaltörés)

A nemzetközi piaci hangulat gyengült kissé, de továbbra is emelkedő trendben vannak a részvénypiacok. Az emelkedés ellaposodását nem követte – mint ahogy számítottunk rá – egy eső trend, hanem továbbra is inkább oldalazás tapasztalható a piacon. Igazán nem látunk sok jó lehetőséget a részvények terén, de az is tény, hogy az utóbbi hetekben sokkal pesszimistábbak voltak előrejelzéseink a részvénypiacok tekintetében, mint ami végül bekövetkezett.

A fejlett piacok emelkedése egyre nagyobb teret biztosít viszont arra, hogy a korábbi beragadt pozíciókat is csökkentsük, sőt, sok esetben elmondható, hogy az árak emelkedése már elérte azt a szintet, ahol a korábban nagy veszteséget mutató részvénybefektetések mára már nyereségessé váltak. A pozíciókon az elérhető nyereséget realizálni kell tehát. Belépési pontokat még most sem látunk, ugyanis amennyiben tovább megy a piac, akkor megerősödik az emelkedő trend és talán újra érdemes lesz megint részvényeket vásárolni, vagy amennyiben korrekció alakul ki, szintén meg tudunk határozni beszállási pontokat, de az oldalazó piacon inkább kivárást javasolunk.



A hazai piacon a rég nem látott emelkedést az egyedi részvényeket érintő hírek és eredmények is befolyásolták, így a BUX a fejlett piacokat felülteljesítette. Ilyen volt a Mol iraki gázprojektje, vagy az OTP jó eredménye. Mivel a két vállalat részvényei nagymértékben meghatározzák a BUX alakulását, a BÉT a régióban is jól teljesített.

A továbbiakban azonban már nem számítunk ilyen jó teljesítményre, ezért a hazai piacon is az elérhető nyereségek realizálását, ezek után kivárást és a belépési pontok keresését ajánljuk.

Ajánlás
Devizapiac:
EUR/USD eladás 1,40 felett
EUR/USD vétel 1,36 alatt
HUF: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
USA részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Orosz részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Egyéb feltörekvők: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Hazai részvénypiac:
Hazai részvények: kivárás (elérhető nyereségek realizálása)
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)

Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés