2009. május. 14. 12:02 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 14. 11:58 Gazdaság

Almunia: a feltörekvőket is be kell vonni a globális kormányzásban

Az új globális gazdasági hatalmakat is be kell vonni a világgazdaság irányításába - hangsúlyozta az EU pénzügyi biztosa Brüsszelben.

"A nemzetközi (gazdaság)politikát nem alakíthatja tovább egy meghitt transzatlanti klub" - fogalmazott Joaquín Almunia, a Brüsszeli Gazdasági Fórum nevű rendezvényen elhangzott beszédében.

A feltörekvő hatalmakra - Kínára, Indiára, Brazíliára - utalva megállapította: ha ezek az országok is részt vállalnak a "globális kormányzás" felelősségében, akkor a nemzetközi pénzügyi intézmények is alapvető reformokra szorulnak.

Az EU-biztos hangot adott azon meggyőződésének, hogy amikor majd kilábal a jelenlegi válságból a világgazdaság, és újra megkezdődik a növekedés, az már nem a régi kerékvágásba való visszazökkenést jelenti majd, hanem új feltételek közt újszerű módon kell cselekedni. Úgy vélekedett, hogy az új világgazdasági helyzetre való felkészüléssel nem szabad várni a válság végéig, hanem már most meg kell tenni a szükséges lépéseket.

Almunia szerint az Európai Uniónak meg kell szilárdítania pozícióját az olyan intézményekben, mint amilyen például a Nemzetközi Valutaalap. Ha ez nem sikerül, akkor az unió nem lesz képes befolyásolni az elkövetkező évtizedekben a világgazdaság mélyreható átalakulásának folyamatait - tette hozzá.

A jelenlegi helyzetet úgy jellemezte, hogy ugyan már mutatkoznak a recesszió enyhülésének a jelei, egyelőre nem tért vissza a növekedés időszaka. Szerinte tehát folytatni kell a pénzügyi ösztönzés politikáját, enyhíteni kell a munkapiac recessziójának fájdalmain, valamint helyre kell állítani bankrendszerbe vetett bizalmat.

Almunia úgy véli, hogy amikor majd visszatér a növekedés, azt már nem a bankszektor fogja stimulálni, hiszen a pénzvilág a történtek nyomán sokkal óvatosabb lett. Az ösztönző faktort tehát máshol kell keresni, ezért van hallatlan jelentősége a strukturális reformnak. A pénzügyi piacokról kevesebb forrás származik majd, ezért többet kell beruházni a termelékenység növelésébe, a kutatás-fejlesztésbe, az innovációba, jobban kell összpontosítani a csúcstechnológiára.

Az új világgazdasági környezetben a tartós növekedéshez elengedhetetlen lesz a tisztességes és nyitott többoldalú világkereskedelmi rendszer - mutatott rá Almunia. Ezt kiegészítette azzal, hogy a globális egyensúlytalanságok kezelése érdekében a makropénzügyek figyelemmel kísérésére, felügyeletére új kereteket kell létrehozni nemzetközi szinten.
zöldhasú
Hirdetés