Megháromszorozódott az idei lejáratú román kormányzati adósság
Tavaly szeptember és idén január között megháromszorozódott az idei lejáratú román központi kormányzati adósság – írta szerdai számában a Romania libera című napilap.
A bukaresti újság szerint ez a hirtelen növekedés egyrészt annak tulajdonítható, hogy a tavalyi év végi parlamenti választások miatt az akkori román kormány túlköltekezett, másrészt a gazdasági válság is hozzájárult az adósság növekedéséhez. Így – írja a Romania libera – míg tavaly szeptemberben a román kormányzati adósság csak 13,2 milliárd lej (3,1 milliárd euró) volt, ennek értéke 2009. január végére 37,8 milliárd lejre (8,9 milliárd euró) ugrott.
A gazdasági válság mélyülése következtében a csődbe ment cégek száma majdnem megduplázódott az idei első negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest, a munkanélküliség is a vártnál nagyobbra nőtt (jelenleg több mint 500 ezer munkanélkülit tartanak nyilván Romániában), az ipari termelés csökkent, s mindez együtt a költségvetési bevételek csökkenéséhez vezetett.
A lap szerint a román pénzügyminisztérium az első negyedévben 24,5 milliárd lej (5,7 milliárd euró) értékben kincstárjegyeket és állami értékpapírokat bocsátott ki a költségvetési bevételkiesés pótlása érdekében, így a román államnak az év végéig 23 milliárd lejt kell visszafizetnie bankoknak, ami a GDP 4,33 százalékának felel meg.
A lap megállapítja, hogy az adósság következő évre való áttolása jelentősen megnövelné a 2010-es lejáratú kormányzati adósságot, ami már most eléri a 28,6 milliárd lejt (6,7 milliárd euró).
Január végén a román állami adósság összesen elérte a 110,6 milliárd lejt (26 milliárd eurót), amiből a kormányzati tartozás 92 százalékot tesz ki.
Az Eurostat adatai szerint 2008-ban az EU tagállamok közül Románia rendelkezett az egyik legalacsonyabb szintű kormányzati adóssággal, ami 2008 végén a GDP 13,6 százalékának felelt meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.