2009. április. 17. 11:31 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 17. 12:21 Gazdaság

Kétezer fős elbocsátás és 370 millió eurós veszteség a Sony Ericssonnál

A várakozásoknak megfelelően, 370 millió euró adózás előtti veszteséggel zárta az idei első negyedévet a világ negyedik legnagyobb mobiltelefon-gyártója, a Sony Ericsson, amely pénteken az üzleti eredmények mellett kétezer fős elbocsátást is bejelentett.

A svéd Ericsson és a japán Sony Corp. közös vállalatának első negyedévi veszteségét 371 millió euróra várták az elemzők. A cég bevétele 1,74 milliárd euróra esett vissza az egy évvel korábbi 2,7 milliárd euróról.

A vállalat világszerte 14,5 millió készüléket adott el, ami 35 százalékkal kevesebb, mint 2008 első három hónapjában. A Nokia, a Samsung és az LG után a negyedik helyen álló mobiltelefon-gyártó piaci részesedése így 8-ról 6 százalékra zsugorodott a tavalyi negyedik negyedévhez képest. A készülékek átlagára egy euróval, 120 euróra csökkent. (A Nokia tegnap közölte, hogy átlagára 71 euróról 65-re csökkent.)

Anders Runevad, a Sony Ericsson alelnöke szerint főként a latin-amerikai, indiai és afrikai piacon veszítettek teret, ahol az olcsó készülékek a népszerűek, a cég azonban a piaci részesedés helyett a bevétel növelésére koncentrál.

A társaság a korábban bejelentett 480 millió eurós takarékossági program mellett tovább farag a költségekből és megválik kétezer, részmunkaidőben foglalkoztatott dolgozótól.

A Sony Ericsson előrejelzése szerint a mobiltelefonok világpiaca idén legkevesebb 10 százalékkal szűkül. A cég bevétele a tavalyi negyedik negyedévben 23 százalékkal 2,9 milliárd euróra mérséklődött az egy évvel korábbi 3,8 milliárdról. Az adózás utáni nyereség az év egészében 73 millió euró volt, a 2007-ben elért 1,1 milliárd után.
zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.