2009. április. 15. 10:11 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 15. 10:12 Gazdaság

KSH: az ipari termelés 25,4 százalékkal csökkent februárban

Az ipari termelés az idén februárban 28,9 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 25,4 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A termelés volumene az év első két hónapjában 26,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest februárban a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index 4,1 százalékkal csökkent. Az adatok megegyeznek az április 7-én közölt előzetes számokkal.

Az idén januárban az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva - munkanaphatástól megtisztítva - 23 százalékkal csökkent, míg 2008 decemberéhez képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított index 2,3 százalékos növekedést mutatott.

Tavaly februárban a termelés 14 százalékkal nőtt éves bázison és 1,5 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az idén az első két hónapban az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 30,4 százalékkal, februárban 31,1 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. Az év második hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel közel egyharmadát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene 22,8 százalékkal alacsonyabb volt az előző év februárinál.

A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export közel egynegyedét adó járműgyártás kivitele gyakorlatilag a felére esett vissza. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első két hónapjában 18,4 százalékkal, februárban 21,9 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések visszaesésével függ össze.

Az ipar január-februári belföldi értékesítése 7,1 százalékkal, a februári 10,7 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest. Februárban a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 31,4 százalékkal csökkent, a csekély súlyú bányászaté - a kőolaj- és földgáz-kitermelési szolgáltatás számottevő növekedésének köszönhetően - 8 százalékkal emelkedett.

A statisztikai hivatal közlése szerint februárban a feldolgozóipar minden alágában csökkenést regisztráltak. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés közel egynegyedét kitevő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás 26 százalékkal esett vissza az előző év azonos hónapjához képest.

Februárban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 35,8 százalékkal esett vissza 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 37 százalékkal, az új belföldi rendelések 28,1 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 19,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az egy alkalmazottra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első két hónapjában - a drasztikus termelés visszaesést követő 7,5 százalékos létszámcsökkenés mellett - 20,4 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos hónapjában.

Az előző év azonos időszakához képest 2009 első két hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában visszaesett. A legnagyobb mértékű, 37,1 százalékos volumencsökkenést Közép-Dunántúlon mérték.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?