Befektetési tanácsok április közepére
Az utóbbi napok eseményei igazolták, hogy az értékpapírpiacokon is emberek kereskednek. A piacok viszont megint kezdenek elszakadni a fundamentumoktól, de ezúttal inkább a túlértékeltség irányába. A részvényárak tovább emelkednek, miközben a fundamentumok és az előretekintő indikátorok egyáltalán nem mutatják a recesszió végét. Ráadásul még az sem biztos, hogy a mélyponton túl vagyunk. Mire figyeljünk a héten?
Talán az USA az egyedüli, ahol elég egyértelműnek látszik, hogy a helyzet nem romlik tovább. Ugyanakkor érdekes tény, hogy leginkább a bankszektor és a szolgáltatóiparhoz köthető vállalatok ára emelkedik, miközben a bankok nyereségére vonatkozó adatok megbízhatatlanok (a piaci árazási szabályok fellazítása miatt), a fogyasztás pedig nem mutat élénkülést továbbra sem. Ennek ellenére azok a befektetők, akik a mélypontok körül vettek részvényeket, jelentős nyereségre tehetnek szert, amennyiben értékesítik a papírokat. Ez részben meg is történt, de sokan még mindig tartják a vételeiket, amit az is jelez, hogy az utóbbi napokban már csökkent a forgalom.
A devizapiacon is látszik, hogy ellentmondásos a helyzet, mivel a „carry trade” devizák oldalaznak a többi vezető devizával szemben, de az olaj árán is a fáradás jelei mutatkoznak. A helyzetet bonyolítja, hogy kezdődik az USA gyorsjelentési szezon, ami arra vezethet, hogy a befektetőket ismét az egyes vállalati eredmények és nem a gazdasági fundamentumok érdeklik elsősorban.
Devizapiac
Az EUR/USD mozgása némileg kiegyensúlyozottabbá vált, ami érthető is, hiszen csökkent a kamatkülönbözet, a gazdasági kilátások tekintetében pedig nincsenek markáns eltérések.
A sávkereskedésben beszűkülést látunk – ami „békeidőkben” még mindig magas volatilitást jelent –, így hamarosan kitörés várható. Ennek irányát a hosszabb technikai mutatók alapján az euró gyengülésében látjuk, ám az elemzők többsége – a fundamentumok alapján – inkább az ellenkező irányt látja elképzelhetőnek, egészen az 1,40-es szintig. A megosztottság okán a devizapárra nem adunk ajánlást.
A hazai piacon a forint a nemzetközi trendekkel mozog, a hazai események továbbra sem képesek hatni a forint vezető devizákkal szembeni áralakulására.
A forint erősödő trendje ugyanakkor kezd elfáradni, ezért most úgy látjuk, hogy a 290-es szint alatt a devizapárt érdemes megvenni, azaz a forintot eladni az euróval szemben. Ennek oka, hogy továbbra sem látjuk azokat a momentumokat a gazdaságban, amelyek miatt a forint tartós erősödésére lehetne számítani, így a forint feltételezhetően továbbra is csak spekulációs eszköz marad a nagybefektetők számára, ami – ilyen körülmények között – inkább a gyengülés irányába rugalmas.
A fejlett kötvénypiacokon szinte semmi mozgás nincs, miközben a fejlett piaci devizák sem erősödnek tovább a feltörekvő devizákkal szemben. Emiatt és a növekvő kibocsátás miatt nem érdemes továbbra sem a fejlett piacokon befektetni. Aki azonban abban bízik, hogy a forint ismét a 310-es szintre gyengül az euróval szemben, annak érdemes lehet a fejlett piaci kötvényekkel próbálkoznia, de ma a kockázatok nincsenek arányban az elérhető nyereségekkel.
A hazai piacon tovább folytatódott a hozamcsökkenés – korrekció nélkül. Az előző héten már számítottunk korrekcióra, vagy akár teljes fordulatra is, de ez nem következett be. Annak ellenére sem, hogy a külföldiek befektetetés-állománya csökkent. A piaci szituáció, a gazdasági környezet azonban nem változott, így a kötvénypiachoz való viszonyunk sem: az elérhető nyereségeket realizálni kell. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan kell felszámolni a vételi pozíciókat, mivel a hozamok csökkenése egyre több vételi pozíciót tesz nyereségesen eladhatóvá. Különösen igaz ez a hosszabb lejáratokra, ahol külön kockázatot jelent az, hogy a külföldi befektetők nagyobb eladásai ebben a szegmensben jelenhetnek meg egy esetleges korrekció esetén.
A portfoliókban kizárólag a rövid (éven belüli) lejáratokat érdemes tartani, a többi pozíciót már lassan a nullához kell közelíteni. Akik vételekben gondolkodnak – akár hosszabb időre kívánnak befektetni, akár spekulatív céllal, köztes hozamokra vadásznak –, azok számára kivárást javasolunk, mivel lesznek még a mainál jobb beszállási pontok is.
Mint a bevezetőben is említettük, a részvénypiacok jól teljesítenek, miközben a fundamentumok nem indokolják a részvényárak ilyen mértékű emelkedését. Persze a helyzet nem ilyen egyszerű, ugyanis kérdéses, milyen mértékű volt a korábban kialakult alulértékeltség. Hosszú távon a részvényárak a fundamentumokhoz közelítenek, de rövid távon jelentős félreárazás is kialakulhat. Most azt találgatják a befektetők, hogy vajon a mélypontok voltak közelebb a fundamentumokhoz, vagy a mára kialakult részvényárak.
Véleményünk szerint a „fair érték” valahol a két véglet között lehet. A mai értékekhez inkább közelebb, mint a mélypontokon jelentkező értékelésekhez, de tény, hogy a mai árakat nem tartjuk indokoltnak. Legalábbis nem ilyen gyors emelkedés után. A fundamentumok nyilván nem változnak ilyen gyorsan, a piaci hangulati elemek viszont annál inkább.
A nemzetközi piacokon tehát egyértelműen az elérhető nyereségek realizálása lehet a cél. Régen volt olyan hónap, de legalábbis hét, amikor ilyen nyereséget lehetett elérni, így most nem szabad kihagyni a lehetőséget. A hazai piacon sem alakulnak másképp a tőzsdei árak, hiszen a piac mozgását egyértelműen a nemzetközi trendek határozzák meg. A hazai politikai események, a makrogazdasági adatok továbbra sem hatnak, így a fent elmondottak a hazai piacra is érvényesek.
Az egyes egyedi részvényeket tekintve az OTP a legérdekesebb, mivel a nemzetközi piaci hangulat a bankrészvény esetében azonnal megjelenik az árazásban. Korábban a bankrészvényeket ütötték a legjobban, ma pedig éppen ez a szektor képes a legjobb teljesítményre, miután az amerikai nagybankok vezetői kedvező nyilatkozatokat tesznek a nyereségekről, és a Goldman Sachs eredménye kétszeresen meghaladta az elemzői várakozásokat. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a piaci árazás szabályainak nagymértékű lazításával a bankok eredményei nem összehasonlíthatók, sem a szektortársakkal, sem más részvények mögött álló társaságokkal. Ennek eredménye az lehet, hogy az OTP ára hektikusan alakul a jövőben, attól függően, hogy éppen milyen eredmények látnak napvilágot a tengerentúli gyorsjelentésekben. Fokozatos eladást javasolunk. A Mol egyre érdektelenebbé válik, így itt is eladást javasolunk, csakúgy, mint a hasonló cipőben járó Richter esetében.
Az egyéb feltörekvők esetében is csak az eddigiekben elmondottakat tudjuk ismételni: az elérhető nyereségeket realizálni kell.
Ajánlás |
Állampapírpiac: Hazai kötvények: Éven belüli lejáratok: tartás 2-3 éves szegmens: nyereség-realizálás 5-10-15 lejáratok: eladás Vállalati kötvények: eladás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: az elérhető nyereség realizálása USA részvények: az elérhető nyereség realizálása Orosz részvények: az elérhető nyereség realizálása Egyéb feltörekvők: az elérhető nyereség realizálása Hazai részvénypiac: OTP: az elérhető nyereség realizálása Mol: eladás Magyar Telekom: eladás Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.