2009. március. 31. 15:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 31. 15:38 Gazdaság

Világbank: globális növekedés helyett visszaesés

A Világbank kedden meredeken csökkentette előrejelzéseit. Most 1,7 százalékos világgazdasági visszaesést valószínűsít erre az évre, és 2,3 százalékos átlagos növekedést jövőre. Novemberben 0,9 százalékos idei növekedésben és 3,0 százalékos jövő évi többletben bíztak a nemzetközi pénzintézet szakértői.

A Világbank társintézménye, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) két héttel ezelőtt 0,5-1,0 százalék közötti világgazdasági visszaesést ígért idénre, a januárban általa valószínűsített, 0,5 százalékos növekedés helyett.

A Világbank a maga részéről 50 milliárd dolláros alapot hoz létre a nemzetközi kereskedelemfinanszírozás megolajozására, közölte a pénzintézet elnöke, Robert Zoellick kedden. Azt mondta, a világgazdasági visszaesést a nemzetközi kereskedelem méretének 6 százalékos csökkenése kísérheti az idén, amire nyolcvan éve nem volt példa. 

A Világbank szerint a legnagyobb visszaesésre a fejlett országokban kell számítani: átlagosan 2,9 százalékos, az OECD-tagországokban átlagosan 3 százalékos, az euróövezetben 2,7 százalékos, Japánban 5,3 százalékos, az Egyesült Államokban 2,4 százalékos lehet a hazai össztermék (GDP) csökkenése az idén. Jövőre átlagosan 1,6 százalékos növekedésre számít a Világbank a fejlett országokban. Novemberben idénre 0,1 százalékos visszaesést, jövőre 2,0 százalékos növekedést jósolt.

A felzárkózó európai és közép-ázsiai gazdaságokban 2,0 százalékos visszaesés várható idén és 1,5 százalékos növekedés jövőre, a novemberben várt 2,7 százalékos, illetve 5,0 százalékos növekedés helyett. Oroszország GDP-je 4,5 százalékkal eshet az idén és stagnálhat jövőre, Lengyelországé 0,5 százalékkal bővülhet idén és 2,8 százalékkal jövőre.

 Kínában idén 6,5 százalékos, jövőre 7,5 százalékos növekedésre számít a Világbank.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.