2009. március. 27. 15:32 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 27. 15:23 Gazdaság

Politikai konszenzus nélkül nem lenne mozgástere az új kormánynak

Széles körű politikai támogatottság nélkül az új kormánynak nem lenne igazi mozgástere, csak tűzoltó intézkedéseket hozhatna, átfogó szerkezeti reformokba azonban nem tudna belevágni banki elemzők szerint.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője elmondta: egy év ugyan olyan hosszú idő, amely alatt sok lényeges lépést lehetne megtenni, de nem valószínű, hogy egy szűk évre szóló mandátumú kormány, bizonytalan parlamenti háttérrel belevágna lényegi reformokba.

Úgy vélte, ha az új kormány programja nem élvez széles körű politika támogatottságot, nincs értelme olyan reformokat előkészíteni, amelyeket a 2010-es választás után felálló kormány lesöpörhet az asztalról. Szerinte a szerkezeti reformok előkészítése hosszú időt vesz igénybe, kész program pedig még nincs. Az előrehozott választás ugyan lehet, hogy fél év elvesztegetését jelenti, de nem biztos, hogy egy új kormány kinevezése nem jelent-e egy évnyi elvesztegetett időt.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is úgy látja, hogy bár egy év elég lenne ahhoz, hogy bizonyos reformok alapjait lefektesse egy új kormány, ám ennek politikai konszenzus nélkül nem sok értelme van. A pártoknak legalább a reformok alapjaiban meg kell tudni egyezniük. Az elemző megjegyezte: hiába elkötelezett a reformok mellett egy kormány, ha a parlament időről időre leszavazza. Véleménye szerint prioritásként kell kezelni az államháztartási hiánycél teljesítését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.