Geithner: új, mélyreható szabályozás lesz a pénzpiacon
A jelenlegihez képest gyökeresen új szabályozást kezdeményez az amerikai kormány a pénzügyi rendszer ellenőrzésére annak érdekében, hogy az ne fenyegethesse a gazdaság egészét – jelentette be Timothy Geithner pénzügyminiszter.
Az új szabályok egyszerűbbek lesznek, könnyebben betarthatók, így stabilabb, rugalmasabb rendszert fognak eredményezni – mondta egy kongresszusi meghallgatáson az amerikai pénzügyi tárca vezetője.
Közölte, hogy az elmúlt másfél év tapasztalata szerint a rendszer toldozgatása-foltozgatása nem vezet sehová, ezért átfogó változtatásra, egyebek között egy rendszerszintű szabályozó intézmény kialakítására van szükség, amely felügyeli a pénzügyi rendszer szereplőit. Nem említette, hogy melyik intézmény látná el a rendszer stabilitását biztosítani hivatott új szabályozó szerv szerepét. Elemzők azonban tudni vélik, hogy a szövetségi tartalékbank-rendszert, a Fedet ruháznák fel ezzel a jogkörrel.
A pénzügyi táca vezetője azt is közölte: a fedezeti alapoknak és más nagy privát befektetési társaságoknak, kockázati tőkealapoknak kötelezően be kell majd jegyeztetniük magukat a tőzsdefelügyeletnél. Ez eddig önkéntes alapon történt.
Geithner az AIG példáját felhozva leszögezte: véget érnek azok az idők, amikor egy nagy biztosító úgy teheti kockára vagyonát például a hitelpiaci kötvénybiztosítási csereügyeletekkel (CDS), hogy senki nem gyakorol ellenőrzést és nincs megfelelő fedezet a vállalat és az adófizetők védelmében.
Timothy Geithner. Nem lehet már toldozgatni, foldozgatni © AP |
Az Obama-kormány elképzelése szerint nemcsak a nagy pénzügyi intézmények, továbbá a befektetési alapok ellenőrzését szigorítanák meg, hanem szoros szövetségi szabályozás vonatkozna sok olyan összetett származékos hitelpiaci eszközre, amely kereskedelmének szabályozatlansága nagy mértékben hozzájárult a jelenlegi krízishez. A kormány ugyancsak szabályozná a pénzintézetek egymás közötti, eddig nem felügyelt tranzakcióit, egységesítenék a fizetési eljárásokat a csődhelyzetek veszélyének csökkentésére.
Geithner azt mondta, hogy a fedezet nélküli, „meztelen” CDS-ek betiltása nem szükséges, mert nehéz elkülöníteni azokat az egészséges ügyletektől. Ha ez lehetséges lenne, már régen megtették volna – tette hozzá.
Az amerikai pénzügyminiszter azt is megjegyezte: reménye szerint sikerül együttműködni az európai vezetőkkel egy olyan globális keret megteremtésében, amely megfelelő globális felügyeletet biztosít, hogy nemzetközi szinten ne uralkodjanak „balkáni állapotok”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.