2009. március. 19. 11:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 19. 11:47 Gazdaság

Coface: várhatóan tovább romlik a cégek fizetési fegyelme

A szűkülő finanszírozási lehetőségek és fokozódó likviditási problémák következtében várhatóan tovább romlik az magyar cégek fizetési fegyelme 2009-ben - mondta Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője a cég által szervezett üzleti találkozón.

A romló fizetési morál és várhatóan emelkedő csődhányad nemcsak Magyarországra, hanem az egész közép-kelet-európai térségre jellemző lesz 2009-ben - vélekedett Bagyura András, aki szerint a kedvezőtlen tendencia megfordításához a meglévő jogszabályok következetes betartatására, valamint szemléletváltásra lenne szükség.

Magyarországon 2003 júniusa óta folyamatosan nő a késve fizető cégek száma: 2008 végére a tényleges fizetési átlagidő 167 napra nőtt a 2003.júniusi 35 napról. Összehasonlításképpen a tavalyi év végén a balti államokban 151 nap, az Európai Unióban átlagosan 140 nap, Nyugat-Európában 101 nap, míg Közép-Kelet-Európában 69 nap volt az átlagos fizetési idő - tette hozzá.

Magyarországon azonban nemcsak a kkv-szektor tagjai fizetnek lassan, hanem a multik és az állami vállalatok is. Bagyura András úgy vélte, hogy a fizetési fegyelmet előmozdítani hivatott jogszabályi változtatások rendre kudarcot vallottak Magyarországon. Az egyszerűsített cégbejegyzés bevezetése például a felelősség alól kibújni igyekvő cégtulajdonosoknak adott újabb lehetőséget azzal, hogy lehetővé tette új cégek olcsó megalapítását korábbi fizetésképtelen cégük hátrahagyásával.

Friedrich Éva, a Coface Hungary céginformációs üzletágának vezetője egy 2008 végi felmérés eredményeire hivatkozva elmondta, hogy a magyar cégek többsége a legelemibb kockázatkezelő eszközöket sem alkalmazza. Mindössze 900 cég vásárol rendszeresen hitelminősítési szolgáltatást, ugyanakkor a tendencia növekedést mutat.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés