2009. március. 19. 17:26 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 19. 17:09 Gazdaság

Bővítik az IMF forrásait, de nem lesz további gazdaságösztönzés

Egyetértés van a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelezési képességének növelésében, de ezen túlmenően az európai vezetőknek nem akaródzik további gazdaságösztönző költekezéssel előhozakodni az eddigi terveken felül, ez derült ki csütörtökön európai vezetők brüsszeli nyilatkozataiból az EU-csúcsértekezlet előtt.

„Bízzunk benne, hogy már most is fontos intézkedéseket teszünk, a megvalósításra kell összpontosítani. Erősebbek vagyunk, mint a világ bármely más része, és nem lehet összehasonlítani az európai és az amerikai erőfeszítéseket, mert Európában a helyzet biztonságosabb a szociális védőhálók miatt” - fejtegette José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

Pillanatnyilag elmentünk a lehetőségek határáig az európai fellendítési terv kidolgozásában, és most bizalmi válságról van szó. Végre kell hajtanunk mindazt, amire már döntés van, és felmérni a hatást - mondta az EU soros elnöki tisztét betöltő cseh kormányfő, Mirek Topolánek.

„(Kelet-Európában) a helyzet egyes esetekben súlyos, ezeket egyenként kell felmérni, diszkréten, bizalmasan megbeszélni. Ahogyan Magyarország és Lettország esetében tettük, ezentúl is segítünk, ha kell - mondta Peer Steinbrück német pénzügyminiszter.

”Aggódom a gazdaságért, talán még tovább romlik a helyzet, mielőtt javulni kezd. Ám a probléma az, hogy hovatovább minden lehetségest megteszünk, és emiatt hatalmas költségvetési deficitek alakulnak ki egész Európában. Ez önmagában is gondokat okoz, magasabb kamatokkal, adókkal fenyegetve. Úgyhogy nincs könnyű megoldás” - magyarázta Fredrik Reinfeldt svéd miniszterelnök.

„Kötelességünk a szolidaritás. A problémák, amelyekkel egyes (kelet-európai) kormányoknak szembe kell nézniük, országonként különbözők. Nem szabad Kelet-Európát egyetlen tömbként kezelni. Általában sem támogatom, hogy pozitívan feleljünk a nagyobb költségvetési ösztönzést sürgető amerikai felhívásokra, de támogatom az IMF pénzügyi forrásainak megkétszerezését” - mondta a luxemburgi miniszterelnök és pénzügyminiszter, egyszersmind az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács elnöke, Jean-Claude Juncker.

„Az EU legkevesebb 75 milliárd dollárral járul hozzá az IMF forrásainak megduplázásához 250 milliárd dollárra. Egyelőre Japántól van csak másik kötelező ígéret, 100 milliárd dollárra. Várjuk az Egyesült Államok, Kína és mások hozzájárulásait” - mondta Didier Reynders belga miniszterelnök.
zöldhasú
Hirdetés