Az éves infláció 3 százalék
A fogyasztói árak az idén februárban 1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Londoni elemzők februárra már 3 százalék alatti inflációt vártak.
Az év első két hónapjában a fogyasztói árak átlagosan 3,1 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Februárban az "alapdrágulás", a maginfláció 3,3 százalék volt éves, és 0,2 százalék havi összehasonlításban. Januárban a fogyasztói árak 0,6 százalékkal nőttek decemberhez képest, és 3,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. A fogyasztói árak tavaly februárban 1,1 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,9 százalékkal haladták meg a 2007. februári szintet. A nyugdíjas fogyasztóiár-index januárhoz képest 1 százalékkal, tavaly februárhoz viszonyítva 4,1 százalékkal nőtt.
Egy hónap alatt az élelmiszerek árai 1,1 százalékkal emelkedtek. Nőtt 7,7 százalékkal az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs, 2,7 százalékkal a cukor ára. Csökkent 4,5 százalékkal az étolaj, 3,5 százalékkal a sajt ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai januárhoz képest 0,1 százalékkal nőttek. A legnagyobb, 2,4 százalékos mértékben az egyéb cikkek árai emelkedtek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 7,6 százalékkal nőtt. Mináry Borbála, a statisztikai hivatal munkatársa azt mondta: elsősorban az üzemanyagok ára húzta felfelé a havi inflációs adatot.
A háztartási energia árai az átlaggal közel azonos mértékben, 1,1 százalékkal nőttek, ezen belül az elektromos energiáért átlagosan 2,8 százalékkal kell többet fizetni. A szolgáltatások átlag alatti 0,6 százalékos, valamint a tartós fogyasztási cikkek 0,5 százalékos drágulása szintén átlag alatti volt.
A KSH munkatársa megjegyezte, hogy a tartós fogyasztási cikkek árára már láthatóan hat a forint gyenge árfolyama. Hozzátette, hogy az e körbe tartozó termékek jellemzően importból származnak, így már az első két havi inflációs adatokon látható a forint árfolyamának hatása. A ruházkodási cikkekért átlagosan 1,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy hónappal korábban.
Tavaly februárhoz képest az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 4,9 százalékkal emelkedtek. Csökkent 10 százalékkal a sajt, 6,3 százalékkal az idényáras élelmiszerek és 6,1 százalékkal a liszt ára. A háztartási energia átlagot meghaladó, 10,8 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 22,6, a távfűtésé 16,3 százalékkal nőtt. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben, 5,4 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk is.
A szolgáltatások esetében bekövetkezett 3 százalékos áremelkedés az átlaggal megegyező volt, ezen belül a szemétszállítás 10,9, a vízdíj 8,9, a csatornadíj 8 százalékkal drágult.
Csökkent az ára 2,5 százalékkal az egyéb cikkeknek, ezen belül a járműüzemanyagok ára 13,6 százalékkal csökkent. A tartós fogyasztási cikkek körében kis mértékű, 0,1 százalékos áremelkedést mértek. A ruházkodási cikkekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.