Megrohanták a bevásárló szlovének és horvátok Nagykanizsát
Egyre több szlovén és horvát vásárló fordul meg Nagykanizsán, elsősorban a nemzetközi üzletláncok boltjaiban, ahol az euró és a horvát kuna árfolyamváltozása miatt a tavalyinál harmadával olcsóbban vásárolnak a külföldiek – tapasztalják az MTI által a dél-zalai városban megkérdezett eladók és vevők.
Áruház bejárata Nagykanizsa belvárosában. Határmenti roham © zalaiparker.hu |
A magyarországi árak euróban és horvát kunában számolva tavaly óta nagyjából a harmadára estek a forint gyengülése miatt. Egy kunáért például a pénzváltók akár 40 forintnál is többet adnak most, míg tavaly nyáron 30-32 forintot kínáltak érte a horvátoknak.
A szlovén és horvát vevőkkel főként a divatáru- és cipőüzletekben lehet találkozni, de a sportboltokban és a kozmetikai láncok üzleteiben is többen megfordulnak a számukra kedvező árak miatt. Egy Lendváról érkezett magyar anyanyelvű házaspár az árkülönbségekre példaként a papírpelenkát említette: Nagykanizsán nagyjából 10 euróért vásárolták, Szlovéniában azonban ugyanezért a márkáért 16 eurót kell fizetni.
Elmondták, hogy amire korábban soha nem volt példa, most már megéri nekik Magyarországon teletankolni az autót, hiszen Szlovéniában nem egészen egy euró egy liter 95-ös benzin ára, a magyar kutaknál pedig átszámítva kevesebb mint 80 centbe kerül az üzemanyag literje. Hosszú éveken át – egészen a néhány hónappal ezelőtt indult forintgyengülésig – a magyar autósok jártak át a határ közeléből Szlovéniába tankolni, az ottani, nem ritkán 50-60 forinttal alacsonyabb benzinárak miatt.
Már a távolság sem akadály a bevásárlóturistáknak, mert mindkét országból alig 50 kilométernyit kell csak utazni, és mindkét irányból alig fél óra alatt közvetlenül autópályán érhető el Nagykanizsa. Muraszombatból vagy Lendváról határátellenőrzés nélkül jöhetnek a vásárlók, de a magyar-horvát határon sem tart sokáig az átléptetés, mert egyelőre csekély a forgalom. A Zala Megyei Rendőr-főkapitányság adatai alapján egy-egy hétvégi napon is alig egy-kétezer ember közlekedik a letenyei határátkelőn.
A horvát és a szlovén vevők nemcsak hét közben érkeznek egyre többen Nagykanizsára, hanem vasárnap is. Kedvező számukra, hogy Magyarországon a hét utolsó napján is estig nyitva tartanak az üzletek, Szlovéniában ugyanis mindig pihenőnap volt a vasárnap, Horvátországban pedig január elseje óta törvény tiltja a hét utolsó napján az árusítást.
Szlovéniából az ott élők a korábbi években leginkább Lentibe jártak vásárolni, ahol a heti két piacnapon most is sok a határon túlról érkezett vásárló, de az korábban nem volt jellemző, hogy távolabbra is utazzanak.
Horvátországból viszont a 1990-es évek derekán hatalmas számban érkeztek a déli határhoz közeli településekre a bevásárlóturisták, számos élelmiszeripari és kiskereskedelmi vállalkozás kifejezetten rájuk alapozta az üzletét Nagykanizsán is. A délszláv háború befejezését és a nemzetközi kapcsolatok élénkülését követően azonban szinte egyik napról a másikra megszűnt a horvátok áradata, a hatóságok a saját vámszabályaikkal is igyekeztek korlátozni a korábbi áruhiány miatt szinte minden árucikkre kiterjedő külföldi bevásárlásokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.