KSH: az ipari termelés 22,9 százalékkal csökkent
Az ipari termelés januárban az előzetes adatok alapján 22,9 százalékkal esett az előző év azonos időszakához viszonyítva, munkanaphatástól megtisztítva 21 százalékkal csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az ipari termelés 2008 decemberében 19,6 százalékkal esett az előző év azonos időszakához viszonyítva, munkanaphatással korrigálva 23,3 százalékkal csökkent. Havi összehasonlításban a termelés 15,1 százalékkal esett vissza.
2008-ban az ipari termelés volumene 1,1 százalékkal maradt el az előző évitől. Az ipari termelésben éves szinten 1992-ben regisztráltak utoljára visszaesést, ez 9,7 százalék volt.
A múlt év folyamán az ipari kibocsátás júniustól - július és szeptember kivételével - fokozatosan és egyre nagyobb mértékben csökkent. 2007-ben még 8,2 százalékos éves bővülést mértek. A KSH március 17-én közli a januári ipari termelés részletes adatait.
Elemzők szerint még hónapokig folytatódhat az ipar visszaesése, a recesszió enyhülésére csak a második félévtől számítanak. Megfelel a várakozásoknak a januári ipari termelés előzetes adata - mondta Németh Dávid, az ING Bank elemzője, aki szerint még hónapokig folytatódhat Magyarországon az ipari termelés visszaesése. Ennek oka, hogy az utóbbi hónapokban számos gyárbezárást és csoportos létszámleépítést jelentettek be. Hozzátette azonban, hogy az ipar jelenleg tapasztalt zsugorodása nem jelenti azt, hogy egész évben ilyen rossz lesz a helyzet, de rövid távon nem lehet javulásra számítani. Néhány hónap múlva azonban, amikor a jelenlegi készletek kifutnak, újra erőre kaphat az ipar, addig azonban körülbelül 20 százalékos termelés visszaeséssel kell számolni az előző év azonos időszakaihoz képest.
Az iparra vonatkozó adatokból arra lehet következtetni, hogy a GDP csökkenése 4 százaléknál is nagyobb lesz az első negyedévben - mondta el Németh Dávid.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője 1-1,5 százalékkal nagyobb 12 havi visszaesésre számított januárban, de úgy véli: a jelenlegi adatokból is egyértelmű, hogy lejtmenetben van az ágazat. Mivel decemberben a válság miatt sok üzemben előrehozták és/vagy meghosszabbították a karácsonyi leállást, nehéz volt megjósolni, hogy januárra hogyan áll vissza a termelés. Hozzátette: az ukrán gáz szállításának januári leállása is szerepet játszik az ipari januári teljesítményében, de Magyarországot ez közel sem érintette olyan mértékben mint más államokat.
Suppan Gergely ugyancsak 20 százalék körüli visszaesésre számít a következő hónapokban, a második félévben azonban véleménye szerint elkezdődhet a lassú, elsősorban az autóipar által vezérelt kilábalás az eurózónában. Úgy vélte, ennek jelei - például a német roncsautó-akció sikere - már látszanak. Kérdéses, hogy ez mennyire érezteti majd a hatását Magyarországon, de Csehországban például a Skoda autógyár már február végén vissza tudott térni a rendes munkahétre - jegyezte meg.
Decemberben akár már pozitívba is fordulhat az ipari termelés év/éves adata - mondta Suppan Gergely, bár hozzátette: ennek elsősorban bázis-okai vannak, hiszen a tavaly decemberi bázis annyira gyenge, hogy "könnyű lesz túlszárnyalni". Az elemző szerint az, hogy 2008 decemberéhez képest 2,5 százalékkal emelkedett januárban az ipari termelés annak köszönhető, hogy a karácsonyi leállás után nagyjából visszaállt a termelés az azt megelőző szintre. Hozzátette ugyanakkor: ha a termelés teljes kapacitással állt volna vissza, akkor decemberhez képest mintegy 15 százalékkal kellett volna bővülnie az iparnak januárban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.