2009. március. 03. 11:24 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 03. 11:16 Gazdaság

Recesszióba került a svájci gazdaság

Recesszióba került a tavalyi utolsó negyedévben a svájci gazdaság, amely 0,3 százalékkal gyengült negyedéves szinten. A harmadik negyedévben 0,1 százalék volt a GDP csökkenése.

A tavalyi utolsó negyedévi adat jóval kedvezőbben alakult a szakértők várakozásánál, akik a decemberrel zárult három hónapra 0,8 százalékos GDP-csökkenést jósoltak.

Tavaly összességében 1,6 százalékkal nőtt a svájci hazai össztermék az egy évvel korábbi 3,3 százalékos bővülés után. A negyedik negyedévben az export 8 százalékkal csökkent, a tőkebefektetések 5 százalékkal hanyatlottak. A fogyasztási kiadások ugyanakkor 0,1 százalékkal bővültek, a kormányzati kiadások 0,7 százalékkal nőttek. A kiskereskedelmi és az idegenforgalmi ágazatban növekedés, a pénzügyi szektorban visszaesés volt.

A negyedéves adatra gyengült a svájci frank az euróval szemben. Kedden reggel 1,4837 frank ért egy eurót, ami 0,3 százalékos frank-csökkenés a hétfő késő estihez képest.

A svájci központi bank az utóbbi időszakban erőteljesen gyengítette az alapkamatot és több elemző további 25 bázispontú kamatcsökkentést vár 0,25 százalékra a bank március 12-i kamatdöntő ülésétől. Tekintettel azonban arra, hogy a svájci kamatszint a nullához közelít, a svájci jegybank vezetői egyéb eszközökkel, például pénzpiaci intervencióval is növelhetik a piaci likviditást, ami a svájci frank gyengülése révén lendületet adhat a kivitelnek.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.