Chikán: meg kellene csinálni a nagy társadalmi-gazdasági reformokat
Chikán Attila, a Reformszövetség reálgazdasági munkacsoportjának vezetője szerint ahhoz, hogy Magyarország előre tudjon lépni, meg kell csinálni a nagy társadalmi-gazdasági reformokat. Ezek végigviteléhez komoly politikai akarat kell – mondta az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere Napi Gazdaságban adott interjújában.
Chikán kifejtette, nem hiszi, hogy államcsőd fenyegetné az országot. Az a gond, hogy a magyar gazdaság már a globális krízis előtt válságban volt, s most ezek egymásra rakódó hatásain kell túljutnia az országnak. Ehhez számos olyan dolognak kell történnie, ami nem vagy nem csak rajtunk múlik. A szakember úgy véli, meg kell csinálni a nagy társadalmi-gazdasági reformokat, mert ha ezen a területen nem lép az ország érdemben előre, csak bukdácsolni fog. Ezek végigviteléhez komoly politikai akarat kell, ami megfelelő erőre támaszkodik. A Corvinus egyetem rektora úgy véli, kisebbségi kormánnyal sehol nem lehet alapvető reformokat megvalósítani.
A nyugdíjkorhatár emeléséről szólva azt mondta, az mindenképpen szükséges, de amit a kormány mond, az nem sokat segít: egy 2016 utáni intézkedéssorozatról ma nem érdemes sokat vitázni.
A szociális, szakképzési átalakításokat minél előbb el kellene kezdeni – fogalmazott Chikán Attila, hozzátéve, hogy a szociális reformok első körben egy sor negatív hatással is járnak, de ezek vállalása feltétele annak, hogy minél rövidebb idő alatt kibontakozzon az ország. A reformokhoz több év kell, és a fokozatosságot is érvényesíteni kell, de van egy kritikus tömege a reformoknak, amit el kell érni, hogy bármilyen eredmény mutatkozzon.
Chikán Attila leszögezte: nem hisz abban, hogy az országot államcsőd fenyegetné, szerinte „ez hangulatkeltés”. Egy olyan életszínvonalú országban, mint a magyar, nagyon sokáig lehet veszteni az életszínvonalból anélkül, hogy csőd lenne – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.