2009. február. 24. 15:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 24. 15:35 Gazdaság

Szerbia 2 milliárd dolláros IMF-hitelt kér

A szerb kormány további 2 milliárd dollár hitelt fog kérni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) a globális gazdasági válság negatív hatásainak ellensúlyozására. Mirko Cvetkovic miniszterelnök keddi bejelentése szerint az új hitelmegállapodás a korábban kötött hitelszerződés helyébe lépne, és kölcsön azonnal lehívható lenne.

A szerb kormány tavaly októberben kötött egy 15 hónapra szóló hitelmegállapodást a nemzetközi pénzintézettel, amely szükség esetén 520 millió dollárhoz juttatta volna az országot abban az esetben, ha hirtelen megcsappantak volna a külföldi befektetések. Belgrád akkor nem vette igénybe a hitelt, mert úgy hitték, hogy a válság nem olyan mértékben fogja érinteni a szerb gazdaságot, mint amilyen mértékben végül érintette.

Ezért a miniszterelnök szerint pótlólagos források bevonására van szükség, ezeket elsősorban a valutatartalékok biztosítására, illetve a dinár stabilizálására tervezik fordítani.

A dinár az év eleje óta 25 százalékkal gyengült az euróhoz képest, a központi bank több mint 500 millió dollárral interveniált a nemzeti valuta erősítése végett.

A 2 milliárd dolláros IMF-hitelen kívül Szerbia 500 millió dollárt vár az Európai Uniótól és 388 milliót a Világbanktól, ez utóbbit az észak-dél autópálya építésére.

Szerbiában az idén a gazdaság várhatóan 0,5 százalékkal fog zsugorodni a korábban jósolt 3,5 százalékos növekedéssel szemben.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.