Börtönt kockáztatnak a kartellezők
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Nógrád megyei útkartell esetében feljelentést tett, és ez történt egy vidéki iskola felújításánál működtetett kartell esetében is - mondta Nagy Zoltán, a GVH elnöke a Népszabadságnak adott interjújában.
A lap hétfői számában megjelent interjúban a GVH elnöke elmondta, hogy szerinte a büntetőjogi fenyegetettségnek lehet a kartellek feltárását elősegítő szerepe. "Már várom, hogy a jelenlegi nyomozati eljárásokat lefolytassák, és eredménnyel zárják. Hiszen nem is biztos, hogy feltétlenül el kell ítélni az adott cégvezetőt. Elég csak annyi, ha büntetőeljárás keretében beviszik kihallgatni a kapitányságra az illetőt" - mondta az elnök. Nyugat-európai példák azt mutatják, hogy ez megtöri a cégvezetők ellenállását és karrierjét is. A kartellezők többnyire cégvezetők, és ezeket a magas társadalmi presztízsű embereket igencsak megviseli az, ha címlapra kerülnek, amint bekísérik őket a vizsgálati osztályra vagy az ügyészségre. Lehetséges, hogy amikor lesz egy-két ilyen esetünk, akkor a kartellek idő előtt szétszakadnak, és valóban instabillá válnak - tette hozzá Nagy.
Ennek érdekében javasolták az informátori jutalom bevezetését a mostani korrupcióellenes csomagban. Ennek alapján a legsúlyosabb versenyjogsértések bejelentése, illetve az erről való információnyújtás esetén a bejelentést tevő a versenytanács által kivetett bírságnak az egy százalékát kapná meg informátori jutalom címén. A versenyhivatal vezetője ugyanakkor megjegyezte, hogy miután hivatala az elmúlt években nagy hatalmú érdekcsoportoknak tesz keresztbe gyakran próbálnak nyomást gyakorolni rá, nem egy esetben politikusok is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.