2009. január. 30. 13:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 30. 13:28 Gazdaság

Londoni elemzők: hátramenetben a világgazdaság motorjai

A világgazdasági összkibocsátás (GDP) kétharmadát adó húsz legnagyobb gazdaság közül 17 recesszióban lesz az idén, és a bankrendszerek kényszerű újratőkésítésére indított programok is hatalmas terheket rónak ezekre az országokra, áll a Standard & Poor's Londonban kiadott átfogó szuverén adósi helyzetértékelésében, amely szerint az amerikai bankszektor tőkepótlására fordított összeg meghaladhatja az éves amerikai GDP-érték 13 százalékát.

A világ legnagyobb hitelminősítője az általa legjobb - "A plusz"-tól "AAA"-ig terjedő - adóskockázati kategóriákba sorolt húsz gazdaságra alaphelyzeti és stresszhelyzeti forgatókönyveket állított össze.
 
Az S&P az amerikai és a német gazdaságban az alaphelyzeti forgatókönyv esetén egyaránt 2 százalékos, rosszabbik esetben 3 százalékos GDP-csökkenést vár reálértéken 2009-re.

A nagy gazdaságok közül a legkomorabb előrejelzést Nagy-Britanniára adta a hitelminősítő, amely alaphelyzetben 2,7, a stresszhelyzeti forgatókönyv megvalósulása esetén 3,7 százalékos brit GDP-mínusszal számol az idén, sőt ez utóbbi változat jövőre is egész éves - 0,1 százalékos - brit recessziót feltételez.
 
Mára általános citybeli konszenzussá vált, hogy a fejlett ipari országok alkotta OECD-térség legnagyobb gazdaságai közül valószínűleg Nagy-Britannia éli át a legmélyebb recessziót az idén, elsősorban a hatalmasra duzzadt - az amerikainál is nagyobb - ingatlanpiaci buborék hirtelen kipukkadása és a hitelkiáramlás ezt követő, szinte teljes elapadása miatt.
 
A Standard & Poor's új előrejelzése szerint azonban a cég által vizsgált húsz gazdaság közül Írország kilátásai a legkomorabbak: a hitelminősítő az ír gazdaságra az idén, alapesetben 5,0 százalékos, a rosszabb forgatókönyv esetén 6,0 százalékos GDP-zuhanást jósol, és ez utóbbiban még jövőre is 1,0 százalékos ír recesszió szerepel.
 
Az S&P szerint a kormányok által bejelentett ösztönzők - ha jól célzottak, időben bevezetik azokat és csak ideiglenesek - nem okoznak hosszú távú romlást a költségvetési rugalmasságban.     A kockázatok között van azonban, hogy ezek a csomagok akkor lépnek érvénybe, amikor a gazdaságok már kezdenek kilábalni, és az is, hogy a központi támogató intézkedéseket később politikailag nehéz lesz visszavonni, áll az elemzésben.
 
A Standard & Poor's rövid távon mindenképpen számol a legnagyobb gazdaságok államháztartási hiányainak hatalmas mértékű felduzzadásával. A listáján szereplő országok közül az Egyesült Államokban például 2009-re 10 százalékos, 2010-re 11 százalékos GDP-arányos központi hiányt jósol az alapeseti forgatókönyv esetén is; a stresszhelyzeti változatban 11, illetve 12 százalékos amerikai deficit szerepel erre a két évre.
 
Nagy-Britanniában, az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban az idén 8,3, jövőre 9,3 százalékos - a rosszabbik esetben 9,3 és 10,3 százalékos - államháztartási hiányt vár a hitelminősítő. Németországban a prognózis kisebb mértékű, de a maastrichti határértéket így is túllépő deficiteket valószínűsít: 2009-ben 3, jövőre 3,5 - a stresszhelyzeti változat szerint 4, illetve 4,5 - százalékos lehet a német GDP-arányos államháztartási hiány.  
 
Az S&P szerint mindazonáltal a nagy gazdaságok deficitjei a későbbi években gyorsan csökkennek; 2013-ra a cég már csak 2 százalékos amerikai központi hiánnyal számol. Az elemzés szerint különösen nagy teher lesz a bankrendszerek újratőkésítése. A Standard & Poor's alapforgatókönyvében az amerikai bankrendszer tőkepótlása 1040 milliárd dollár ráfordítást igényelne, ami az éves amerikai GDP-érték 7,3 százalékát tenné ki, de a rosszabbik változat 1900 milliárd dolláros költséggel számol; ez az éves amerikai hazai össztermék-érték 13,3 százalékának felelne meg.
 
Az általános szuverén adósminőségről a Standard & Poor's londoni elemzése megállapítja, hogy a cég által kockázati besorolással ellátott 123 szuverén adós közül 28-nak az osztályzatára van érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás (köztük Magyarország közepes befektetői, "BBB" devizaadós-besorolására is).
 
Az S&P megjegyzi, hogy jóllehet valamely osztályzati kilátás nem feltétlenül jelenti a besorolás tényleges változtatását, a cég kritériumai szerint azonban ha egy adósi osztályzathoz valamilyen kilátás kapcsolódik, az legalább egyharmados esélyt jelent a besorolás módosítására 6-24 havi időtartamon belül.
 
A hitelminősítő hozzáteszi: 1989 júniusa óta - amikor a cég elkezdte az osztályzati kilátások alkalmazását - a negatív kilátással ellátott szuverén adósbesorolások 57 százalékának esetében osztályzatrontás követte a kilátás negatívra változtatását.


zöldhasú
Hirdetés